دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title

 

 

 

 

کتابخانه ی رایزنی فرهنگی در طبقه ی زیرین این رایزنی درمساحت تقریبی 100 متر مربع واقع شده است. این کتابخانه دارای 3 سالن مجزای قرائت و کتب مرجع و سمعی و بصری و مخزن   است.

در سالن قرائت خانه و کتب مرجع متقاضیان می توانند با استفاده از رایانه ، شناسنامه ی کتب مورد نیاز خود را یافته و پس از تحویل مطالعه نمایند. همچنین امکان استفاده از دستگاه کپی نیز در موارد لزوم فراهم شده است. امانت کتاب نیزمشروط بر آنکه در زمره ی منابع « مرجع » نباشد و فرد امانت گیرنده هم عضو کتابخانه باشد، انجام می پذیرد.

 

این سالن با ظرفیت مطالعه 8 نفر به منظور استفا ده ی اساتید، محققان و دا نشجویان رشته های ایرا نشناسی، اسلام شناسی، ترک شناسی، عرب شناسی و دیگررشته های مشابه از کتب مرجع در نظر گرفته شده است. وجود دانشگاه آزاد برلین که دارای رشته های مزبور است و درنزدیکی این رایزنی قرار دارد و انجام سایر فعالیّتهای فرهنگی این رایزنی نظیر انتشار کتب و نشریات فارسی و آلمانی و برگزاری مستمر همایش های پژوهشی،به این رفت و آمدهای همیشگی کمک می کند.

در سالن سمعی و بصری نیز CD و ویدئو کاست های مربوط به فیلمهای سینمایی ، سریالهای تلویزیونی ، کنسرتهای موسیقی ، آموزش زبان فارسی، آموزش قرآن ، میراث فرهنگی ایران و غیرذلک به تعداد  500  حلقه وجود دارد که در صورت لزوم تکثیر و به خواستاران ارائه می گردد.    

در سالن مخزن نیزقریب   10600 نسخه کتاب در 30 قفسه جای گرفته است . این تعداد کتاب  دربخشهای اصلی اسلام شناسی ( قرآن و ترجمه های آن، تفسیر، حدیث، فقه، کتب مرجع شیعه و سنّی ، عرفان، فلسفه و منطق، سیره ی معصومین، تاریخ اسلام، تراجم رجال، زبان و ادبیات عرب) ایران شناسی( تاریخ، جغرافیا ، اقتصاد، سیاست ،  ادبیات، هنر و تمدن) و نیز بخش عمومی ، هنری، علمی و  کودکان( داستان ، تاریخ ، ادبیات و ...) نشریّات (مجلات علمی و فرهنگی و هنری ) تقسیم بندی شده اند. هر بخش اصلی نیز خود شامل بخشهای فرعی است که البته طبقه بندی و مکانیزه کردن آنها بنا بر سیستم معمول در کتابخانه های ایران و جهان در دست اقدام قرار دارد.

ضمنأ با توجه به نیاز منطقه، کتابهای مندرج به زبانهای آلمانی، عربی ، ا نگلیسی و ترکی نیز هر کدام مستقلأ  طبقه بندی شده اند، ولی کتب نوشته شده  به زبانهای دیگر،به علت محدود بودن  تعداد، همگی در یک مجموعه در دسترس قرار گرفته اند.

 

 

تعداد تقریبی نسخه های بخشهای اصلی:

اسلام شناسی :   1090  جلد

ایران شناسی:        6200 جلد

علمی و هنری:    2000 جلد

کودکان:             250 جلد

کتب عربی زبان در موضوعات فوق نیز در کنار هر مجموعه فارسی زبان قرار داده شده است.

زبانهای دیگر :

زبان آلمانی:     830 جلد

زبان انگلیسی:  250 جلد

زبان فرانسه:    90 جلد

زبان ترکی :     150 جلد   

 

در کنار کتب فوق، نشریات مناسب هر گروه و همچنین انتشارات این رایزنی نیز بر اساس موضوع دسته بندی شده و ارائه گردیده اند.

یکی دیگر از بخشهای این کتابخانه مربوط به اطلاعات توریستی است که در جای خود در خور توجه و مورد استفاده فراوان مراجعان دور و نزدیک است. 

از جمله فعّالیّتهای این کتابخانه ارسال کتاب، نشریّه، سی دی، اطلاعات ایران شناسی، اسلام شناسی و بویژه شیعه شناسی ، پوستر،  و موارد مشابه برای متقاضیان و مراکز علمی و فرهنگی قابل ذکر است.

این کتابخانه از ذخیره ی نسبتأ خوب کتب مختلف مربوط به مطالعات اسلام شناسی و ایران شناسی برخوردار است. امّا با توجه به رشد سریع نشر کتب مرتبط با این موضوعات در ایران و در منطقه، احتیاج به منابع علمی بیشتر و جدیدتربه شدت احساس می شود.

ساعت استفاده از کتابخانه با توجه به ساعات درسی دانشگاه برلین چهارشنبها از ساعت 14 الی16.30 می باشد.

 

 

 

  

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت