سه شنبه ١٢ فروردين ١٣٩٩ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

آموزش اسلامی در ایالت هسن؛ مناقشه‌ای که پایان ندارد

 

منبع: اسلامیک

مناقشه بر سر آموزش اسلامی در ایالت هسن هنوز ادامه دارد. با وجود آنکه، شمارش معکوس برای پایان پروژه آموزش اسلامی در دوره متوسطه آغاز شده، اما دولت ایالتی هسن هنوز هیچ تصمیمی برای ادامه آموزش اسلامی در این ایالت نگرفته است. الکساندر لورتس، وزیر فرهنگ هسن تا ابتدای سال جدید فرصت دارد تا درباره ادامه همکاری با اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب تصمیم‌گیری کند. این در حالی است که مسئولان اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب نیز هشدار داده‌اند که در صورتی که از آموزش اسلامی کنار گذاشته شوند، به دادگاه شکایت می‌کنند. مسئولان ایالت هسن در سال ۲۰۱۳، اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب را به عنوان همکار خود، در امر آموزش اسلامی انتخاب کردند. در آن زمان، وزیر ادغام وقت ایالت هسن از دیتیب به عنوان شریک قابل اعتماد یاد کرد.  این در حالی است که در سال‌های اخیر دیتیب به ارتباط با دولت ترکیه متهم شده است. مقامات آلمانی معتقدند که این اتحادیه در زمان کودتای ترکیه، اطلاعاتی را درباره مخالفان اردوغان به دولت این کشور داده است.

از سوی دیگر، آموزش اسلامی تا سال ۲۰۱۷، تنها مختص به برنامه‌های درسی مدارس ابتدایی بود و دانش‌آموزان مدارس متوسطه از آن محروم بودند. در این سال‌ها تنها ۵۶ مدرسه ابتدایی ( کلاس‌های اول تا چهارم) امکان شرکت در دوره‌های آموزش اسلامی را داشتند. بعدها امکان آموزش اسلامی در ۱۲ مدرسه متوسطه( چهارم تا ششم) نیز مهیا شد، اما دانش‌آموزان کلاس‌های بالاتر از آموزش اسلامی محروم بودند. این در حالی است که در سال جاری، ۱۴۴ دانش‌آموز کلاس هفتم نیز توانستند تحت یک پروژه آزمایشی در کلاس‌های آموزش اسلامی که تنها در شش مدرسه برگزار می‌شود، شرکت کنند. پروژه‌ای که با آغاز سال ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید و مشخص نیست برای ادامه آن چه تصمیمی اندیشیده شود. البته همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، ممکن است به دلیل اتهامات وارد شده به دیتیب، از ابتدای سال جاری، آموزش اسلامی در تمام مقاطع متوقف شود.

این در حالی است که حضور در کلاس‌های آموزش اسلامی، به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا سوالات خود را درباره دین و مسائل مختلف زندگی مطرح کنند. مسئولان وزارت فرهنگ و همچنین دیتیب در جلساتی مشترک، موضوعات و مسائلی را که باید در کلاس‌های آموزش اسلامی مطرح شود، انتخاب می‌کنند. هر چند که به نظر می‌رسد معلمان دینی در مدارس تنها درباره ایمان به خدا و اسلام صحبت می‌کنند، اما آنطور که نورگل آلتونتاش، مشاور امور دینی و اخلاق در وزارت فرهنگ می‌گوید، موضوعات مختلفی مانند تاریخ، فلسفه، فرهنگ و سنت‌های اسلامی در کلاس‌های آموزش اسلامی تدریس می‌شود. او البته نگران است که با وجود اتهاماتی که درباره دیتیب وجود دارد، آموزش اسلامی با مشکل مواجه شود.

این در حالی است که به گفته صالح اوزکان، رئیس اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب در هسن، مسئولان این اتحادیه با وجود تهمت‌هایی که به آن‌ها زده شده، قصد دارند تا پروژه آموزش اسلامی را در ایالت هسن ادامه دهند. او اضافه می‌کند:« ما از مسئولیت خود در قبال دانش‌آموزان مسلمان و والدین آنها آگاهیم و نمی‌خواهیم از مسئولیت خود فرار کنیم. به همین دلیل، اگر مسئولان ایالت همکاری خود را با ما قطع کنند، ما از مجرای قانونی وارد عمل خواهیم شد و به دادگاه شکایت می‌کنیم.»

(انعکاس این خبر به منزله تایید یا رد آن توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان نیست.)

لینک خبر:

http://www.islamiq.de/2019/11/06/islamunterricht-in-hessen-sechs-schulen-und-144-schueler/


١٦:٥١ - 1398/08/22    /    شماره : ٧٣٨٤٥٧    /    تعداد نمایش : ٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت