سه شنبه ١٢ فروردين ١٣٩٩ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

شرط جدید دولت فدرال برای پذیرش امامان

 

 

 

منبع: تاگس‌اشپیگل

براساس تصمیم جدید دولت فدرال آلمان، اقامت و فعالیت روحانیون خارجی در این کشور، مشروط به آشنایی با زبان آلمانی است. هر چند این مقررات شامل حال روحانیون همه ادیان می‌شود، اما به نظر می‌رسد که مسئولان کابینه، بیش از همه بر روی امامان مساجد تاکید دارند. دولت فدرال، هفته گذشته پیش‌نویس لایحه‌ای را به تصویب رساند که در آن روحانیون خارجی موظف به یادگیری زبان آلمانی هستند. براساس این لایحه که از سوی هوبرتوس هایل، وزیر کار و هورست زی‌هوفر، وزیر کشور ارائه شده است، از این پس روحانیون پیش از سفر به آلمان باید زبان آلمانی را فرا گرفته باشند. از نگاه مسئولان دولت آلمان، این قانون می‌‌تواند به ادغام بهتر در جامعه کمک کند. زی‌هوفر در این‌باره می‌گوید:«روحانیون در جوامع خود از احترام زیادی برخوردارند و در آلمان نیز برای مهاجران به عنوان، الگو و راهنما محسوب می‌شوند. بنابراین آشنایی روحانیون به زبان آلمانی، برای ادغام آنان و پیروانشان در جامعه ضرورت دارد.»

در عین حال به نظر می‌رسد که تاکید دولت فدرال بیشتر بر امامان مساجد است. در حالیکه در پیش‌نویس لایحه دولت فدرال از روحانیون همه ادیان نام برده شده، اما در سند ائتلاف احزاب دولتی، تنها به امامان مساجد اشاره شده است. برخی از اعضای کابینه می‌گویند که این قانون برای کنترل هزار روحانی عضو اتحادیه ترکی-اسلامی دیتیب مطرح شده است. به گفته اعضای دولت آلمان، آنها زیر نظر دولت ترکیه کار می‌کنند و این امر باعث می‌شود تا دولت اردوغان بتواند بر روی مسلمانان آلمان تاثیر بگذارد.

در عین حال، به نظر می‌رسد که دولت آلمان مجبور بوده تا از روحانیون همه ادیان بخواهد که زبان آلمانی را فرا بگیرند. چرا که مقامات آلمانی نمی‌خواهند به تبیعض میان پیروان ادیان مختلف متهم شوند. با این اوصاف هنوز مشخص نیست که این لایحه به مرحله اجرا برسد. براساس قوانین آلمان، لوایح دولت تنها با تایید و تصویب پارلمان این کشور می‌تواند به اجرا گذاشته شوند. در حال حاضر، احزاب سبزها، چپ و آلترناتیو برای آلمان به این لایحه انتقاد کرده‌اند. البته دلیل اعتراض این احزاب یکسان نیست. احزاب چپ و سبزها معتقدند که این تغییرات سبب کاهش روحانیون مسلمان خواهد شد، زیرا مراکز آموزشی آلمان در حال حاضر نمی‌توانند به اندازه نیاز مساجد، امام تربیت کنند. در مقابل، حزب آلترناتیو برای آلمان بر این باور است که این قانون نمی‌تواند مانع نفوذ دولت‌های خارجی در جوامع اسلامی آلمان شود. براساس برآوردهای انجام شده این حزب، تاکنون ۸۰ تا ۹۰ درصد امامان شاغل در آلمان، در خارج از این کشور دوره دیده‌اند.

علاوه بر احزاب مختلف، کلیساهای مسیحی در آلمان نیز به این قانون انتقاد کرده‌اند. کنفرانس اسقف‌های آلمان در ماه مارس سال جاری هشدار داد؛ قانونی که روحانیون خارجی را ملزم به یادگیری زبان آلمانی می‌کند،  مانعی بزرگ برای سفر آنها به آلمان ایجاد خواهد کرد. به گفته اسقف‌های این کنفرانس، تصمیم دولت آلمان ممکن است مانع سفر روحانیون به آلمان شود. در حال حاضر ۱۳۰۰ کشیش مسیحی از خارج آلمان به این کشور مهاجرت کرده‌اند. به دلیل کمبود روحانیون مسیحی در آلمان، هر سال کشیشانی از هند، آفریقا و آمریکای لاتین برای کمک به کلیساهای مسیحی به آلمان سفر می‌کنند. همچنین جوامع مسیحی لهستانی‌ و چینی در آلمان نیز ترجیح می‌دهند از کشیشی استفاده کنند که به زبان مادری آنها اشراف داشته باشد.

لینک خبر:

https://www.tagesspiegel.de

 

 


١٣:٠٥ - 1398/08/22    /    شماره : ٧٣٨٤٤٧    /    تعداد نمایش : ٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت