چهارشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٩ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

مد اسلامی در آلمان

 

 

 

 

 

منبع: شبکه رادیو و تلویزیون آلمان، ولت، شبکه رادیو و تلویزیون بایرن، افق

بسیاری از شهروندان و سیاست‌مداران آلمانی، حجاب را نمادی از اسلام می‌دانند و با آن مخالفت می‌کنند. حتی در برخی از ایالت‌های این کشور، قوانین سختگیرانه‌ای برای پوشش دختران دبستانی، کارکنان دادگاه‌ها و معلمان وضع شده است. با این وجود، نگاهی اجمالی به بازار پوشاک آلمان نشان می‌دهد که حجاب اسلامی موجب پیدایش سبکی جدید در عرصه مد این کشور شده است. در سال‌های اخیر، بسیاری از فروشگاه‌های لباس زنانه در شهرهای کلن، هامبورگ و برلین، بخشی از محصولات خود را به لباس‌های اسلامی اختصاص داده‌اند. برخی از آنها مانند بوتیک نورالهدی، فعالیت خود را در این زمینه گسترش داده‌اند و با فروش لباس‌های متنوع، طیف بیشتری از مسلمانان را راضی نگه می‌دارند. اما این تنها فعالیت ژرمن‌ها در عرصه مد اسلامی نیست. علاقمندان به مد اسلامی در آلمان، برای ترویج آن نیز تلاش زیادی می‌کنند. آلمان امسال میزبان اولین نمایشگاه مد اسلامی بود. نمایشگاهی که توانست نگاه بسیاری از طراحان مد جهان را به خود جلب کند.

 

فروش آنلاین

طبیعی است که با وجود صدها هزار زن مسلمان در آلمان، سبک‌های متنوعی برای لباس‌های اسلامی وجود داشته باشد.  در سال ۲۰۱۱، سایت اینترنتی مسلمانان فعال، از کاربران خود خواست تا نظرشان را درباره مد اسلامی بیان کنند. نظرات کاربران این سایت اینترنتی جالب و متفاوت بود. برخی از آنها معتقد بودند که لباس‌های اسلامی باید براساس مد روز طراحی شوند. اما برخی دیگر بر این باور بودند که لباس‌های زنان مسلمان باید کاملا ساده باشند. در سال‌های اخیر، این تفاوت دیدگاه‌ سبب شده تا لباس‌های اسلامی در کشورهای اروپایی مانند آلمان، در رنگ‌ها و شکل‌های متنوع‌تری به بازار عرضه شوند. سوزانه کوئک، طراح گرافیک در آلمان در سال ۲۰۱۲ سایتی با عنوان ایمزدی کوتوره تاسیس کرد تا از طریق آن، زنان مسلمان در آلمان بتوانند لباس‌های مورد نظر خود را سفارش دهند. او که ساکن برلین است، لباس‌های مناسب مسلمانان را از نقاط مختلف جهان خریداری می‌کند و آنها را بر روی سایت قرار می‌دهد. او در این باره می‌گوید:« وقتی من دینم را به اسلام تغییر دادم، متوجه شدم که لباس‌های متنوعی برای یک زن مسلمان در آلمان وجود ندارد. در آن زمان، بیشتر لباس‌هایم را از آمریکا و انگلستان سفارش می‌دادم. به همین دلیل، تصمیم گرفتم تا سایتی را برای فروش آنلاین لباس‌های اسلامی در آلمان تاسیس کنم.»

نل عبدالله زن دیگری است که در برلین به اسلام گرویده است و در زمینه فروش لباس شنا اسلامی فعالیت دارد. این زن جوان، بورکینی یا لباس شنا اسلامی را از استرالیا وارد آلمان می‌کند تا زنان مسلمان برای حضور در استخرها، دغدغه نداشته باشند. او در این باره می‌گوید:« وقتی تازه مسلمان شده بودم، در سفری به خارج از آلمان با بورکینی آشنا شدم. در آن زمان فکر کردم که زنان مسلمان در آلمان نیز به این لباس نیاز دارند. بنابراین شرکتی برای واردات بورکینی به آلمان تاسیس کردم. این لباس‌ها ضخیم و ضد آب است و مدل‌های مختلفی دارد. با این وجود، در برخی از ایالت‌های آلمان هنوز زنان مسلمان اجازه ندارند که با بورکینی شنا کنند.»

نل عبدالله و سوزانه کوئک تنها مسلمانان آلمانی نیستند که برای عرضه لباس‌های اسلامی فعالیت می‌کنند. در سال‌های اخیر، بسیاری از مسلمانان آلمان وارد این عرصه شده‌اند. ایمان استایل، مسلم شاپ، آبایا- حجاب و جوم نام چند شرکت معروف است که در حوزه مد اسلامی در آلمان کار می‌کنند.

 

تبلیغ حجاب در شبکه‌های اجتماعی

از کارهای مهمی که مسلمانان برای ترویج مد اسلامی در کشورهای غربی انجام می‌دهند، تبلیغ حجاب در شبکه‌های اجتماعی است. سمیه کوکتان از اولین زنان در آلمان است که درباره حجاب و مد اسلامی در شبکه‌های اجتماعی به تبلیغ پرداخت. او صفحه‌ای با عنوان “حجاب الماس من است” در فیس‌بوک راه‌اندازی کرد و در آن، ویدئوها و عکس‌هایی از لباس‌های اسلامی به نمایش گذاشت. در حال حاضر ۴۶۹۳ نفر این صفحه را در فیس‌بوک دنبال می‌کنند. ایندا نداه پوسپیتا یکی دیگر از زنان آلمانی است که در شبکه‌های اجتماعی به تبلیغ حجاب می‌پردازد. او که در هانوفر زندگی می‌کند، صفحه‌ای به نام خود در اینستاگرام راه‌اندازی کرده است و در آن لباس‌های اسلامی و مطابق مد روز را به نمایش می‌گذارد. صفحه او در حال حاضر ۶۷۷ هزار دنبال‌کننده دارد. از دیگر زنان آلمانی که در اینستاگرام در حوزه مد اسلامی فعالیت می‌کند، می‌توان به آمیرا هانورا اشاره کرد. او در فرانکفورت زندگی می‌کند و در حال‌حاضر ۲۰ هزار نفر صفحه او را در اینستاگرام دنبال می‌کنند.

 

مجله مد برای زنان مسلمان

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، در آلمان صدها هزار زن مسلمان زندگی می‌کنند، اما تا سال‌ها مجلات زنان در آلمان این گروه پرشمار را نادیده می‌گرفتند. در حالیکه صدها مجله برای زنان در آلمان وجود دارد، اما تا سال‌ها هیچ مجله‌ای به صورت اختصاصی برای زنان مسلمان منتشر نمی‌شد.  سرانجام ژانویه سال ۲۰۱۱ انتظارها به پایان رسید و اولین مجله برای زنان مسلمان با عنوان امراه منتشر شد. ساندرا آدئویه، سردبیر این مجله به اسلام گرویده بود و به خوبی با نیازهای زنان مسلمان آشنا بود. همه می‌دانیم؛ مجله‌ای که برای زنان مسلمان منتشر می‌شود باید به اخبار مربوط به مد اسلامی و محصولات آرایشی و بهداشتی حلال نیز بپردازد. او می‌گوید:«متاسفانه رسانه‌های آلمانی، تصویری یک‌طرفه از زنان مسلمان ارائه می‌دهند. داستان ازدواج‌های اجباری دختران مسلمان همواره در صفحات مجلات آلمانی جای می‌گیرند، اما مطالب مربوط به مد اسلامی، محصولات آرایشی حلال، زندگی زنان شجاع و کارآفرین جایی در این مجلات ندارند. به همین دلیل فکر کردم که امراه می‌تواند به بخشی از نیازهای زنان مسلمان پاسخ دهند.»

 

نمایشگاه مد اسلامی در موزه فرانکفورت

سال‌ها است که برگزاری نمایشگاه‌های مد در پایتخت‌های مختلف جهان امری عادی است، اما وقتی پای مد اسلامی در میان باشد، کار کمی پیچیده می‌شود. شاید به همین دلیل است که تا سال ۲۰۱۸، هیچ نمایشگاه بین‌المللی برای مد اسلامی در جهان وجود نداشت. هرچند سال گذشته، نمایشگاه بین‌المللی مد اسلامی برای اولین‌بار در ایالات متحده آمریکا برگزار شد، اما این نمایشگاه امسال در اولین ایستگاه اروپایی خود میهمان موزه‌ هنرهای کاربردی فرانکفورت بود. دهه‌ها است که مسلمانان، بخش قابل‌توجهی از شهروندان شهر فرانکفورت را تشکیل می‌دهند. به همین‌دلیل، مسئولان این شهر تصمیم گرفتند که در سال جاری، پذیرای طراحان مد اسلامی از نقاط مختلف جهان باشند. در این نمایشگاه که دو ماهی است به پایان رسیده، علاوه بر طرح‌های لوکس، لباس‌های غیررسمی و ورزشی مناسب زنان مسلمان نیز در قالب عکس‌‌ به نمایش گذاشته شده بود.

لینک‌های خبر:

 

https://www.deutschlandfunkkultur.de/bedeckende-mode-muss-nicht-langweilig-sein.1278.de.html?dram:article_id=192710

https://www.welt.de/print/welt_kompakt/print_lifestyle/article112435625/Lifestyle-nach-den-Regeln-des-Islam.html

https://www.br.de/puls/themen/popkultur/hijabistas-kopftuch-fashion-auf-instagram-100.html

https://www.ufuq.de/islamische-mode-in-deutschland/


 


١٤:٢٥ - 1398/08/20    /    شماره : ٧٣٨٣٤٧    /    تعداد نمایش : ٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت