دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

آلمان؛ کشوری محبوب در میان جوانان اسلواکی

آلمان از زمان تاسیس کشور مستقل اسلواکی در سال ۱۹۹۳ تاکنون، یکی از مهم‌ترین شرکای این کشور در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و آموزشی به شمار می‌آید. در تمام این سال‌ها، تبادلات فرهنگی و آموزشی میان دو کشور، رشد قابل توجهی داشته است و انجمن‌های فرهنگی و بنیادهای اجتماعی آلمان در سراسر اسلواکی به صورت گسترده، فعالیت می‌کنند. برای مثال، موسسات تبادلات آکادمیک آلمان، بنیاد کونراد آدناور و بنیاد الکساندر فون هومبولت از جمله نهادهای آلمانی هستند که در حال حاضر در اسلواکی فعالیت دارند. علاوه بر این‌ها، یادگیری زبان آلمانی، طرفداران زیادی در میان قشر جوان اسلواکی پیدا کرده است و این زبان در مدارس اسلواکی به عنوان دومین زبان خارجی تدریس می‌شود. همچنین موسسه گوته و مدرسه آلمانی براتیسلاوا تلاش زیادی برای آموزش زبان و فرهنگ آلمانی در اسلواکی می‌کنند.

توسعه زبان آلمانی

همان‌طور که گفته شد، جوانان اسلواکی به یادگیری زبان آلمانی علاقه زیادی دارند. براساس گزارشی که بر روی سایت وزارت خارجه آلمان قرار گرفته است؛ زبان آلمانی پس از انگلیسی به عنوان دومین زبان خارجی در مدارس اسلواکی تدریس می‌شود. علاوه بر این، موسسه گوته در براتیسلاوا نیز نقش مهمی در آموزش زبان آلمانی در اسلواکی ایفا می‌کند. موسسه گوته در اسلواکی، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. این موسسه، اطلاعات کاملی درباره تحصیل و پژوهش در آلمان به علاقمندان ارائه می‌دهد و با انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی و هنری اسلواکی همکاری می‌کند. علاوه بر این‌ها، موسسه گوته در براتیسلاوا، هر ساله میزبان رویدادهای مختلفی از جمله نمایشگاه‌های هنری، کنسرت‌ها، جشنواره‌های تئاتر و نمایشگاه‌های پژوهشی است. به طور مثال در حال‌حاضر، موسسه گوته در براتیسلاوا و مرکز طراحی اسلواکی، نمایشگاه مشترکی را در ارتباط با هوش مصنوعی و تعامل با رباط‌های انسان‌نما دارند. این نمایشگاه تا ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۱ در براتیسلاوا برپا است. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد:

https://www.goethe.de/ins/sk/de/spr/kur/gia.html

علاوه بر موسسه گوته، مدرسه آلمانی براتیسلاوا نیز در توسعه زبان آلمانی در اسلواکی نقش مهمی دارد. این مدرسه یکی از جدیدترین مدارس خارج از کشور آلمان به شمار می‌رود و شیوه آموزش آن براساس جدیدترین متدهای آموزشی روز دنیا انتخاب شده است. دانش‌آموزان در این مدرسه در سه مقطع مهدکودک، دبستان و دبیرستان، دروس را به دو زبان اسلواکی و آلمانی فرا می‌گیرند و با تاریخ و فرهنگ هر دو کشور آشنا می‌شوند. آن‌ها پس از اتمام درس خود می‌توانند به راحتی در بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی به ادامه تحصیل بپردازند. از طریق سایت زیر می‌توانید، با فعالیت‌های مدرسه آلمانی اسلواکی بیشتر آشنا شوید:

https://deutscheschule.sk/

فعالیت جوانان اسلواکی در آلمان

کشور اسلواکی نزدیک به ۲۰ موسسه آموزش دولتی و ۱۰ موسسه آموزشی خصوصی دارد. این موسسات سال‌ها است که در حوزه آموزش و پژوهش در اسلواکی فعالیت می‌کنند. همچنین تعدادی موسسه علمی کاربردی نیز در سراسر اسلواکی وجود دارد که مدت تحصیل در آن‌ها کوتاه‌تر از دانشگاه‌ها است. در حال‌حاضر، برخی از دانشگاه‌های اسلواکی، دوره‌هایی را به زبان‌های انگلیسی و آلمانی نیز برگزار می‌کنند. با این وجود، مشکلات اقتصادی در اسلواکی و نبودن شغل مناسب، موجب شده که اکثر جوانان این کشور به منظور ادامه تحصیل و یا پیدا کردن شغلی مناسب، راهی کشورهای غرب اروپا شوند. در این میان، آلمان یکی از مقاصد محبوب برای جوانان اسلواکی به شمار می‌رود. وجود دانشگاه‌های معتبر و موسسات پژوهشی بین‌المللی در این کشور موجب شده که بسیاری از جوانان برای ادامه تحصیل به فکر نقل مکان به آلمان باشند. علاوه بر این‌ها، همان‌طور که گفته شد؛ جوانان اسلواکی علاقه زیادی به یادگیری زبان آلمانی دارند و در نتیجه مشکلی برای زندگی در کشور ژرمن‌ها ندارند. شاید به همین دلیل است که موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در اسلواکی فعالیت گسترده‌ای دارد. این موسسه هر سال به جوانان اسلواکی که مایلند برای ادامه تحصیل و یا پژوهش عازم آلمان شوند، مشاوره می‌دهد. در مقابل، هر سال، فهرستی از بورسیه‌های تحصیلی و تحقیقاتی در اسلواکی را نیز برای جوانان و علاقمندان آلمانی منتشر می‌کند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه به‌دست آورید:

https://www.daad.de/de/laenderinformationen/europa/slowakei/

تحقیق در حوزه فرهنگ و تاریخ اسلواکی

بی‌شک نام موسسه Collegium Carolinum برای جوانان اسلواکی آشنا است. موسسه‌ای که به منظور تحقیق در حوزه فرهنگ و تاریخ دو کشور چک و اسلواکی در مونیخ تاسیس شده است. این موسسه، شامل یک انجمن علمی متشکل از دانشمندان برجسته و یک موسسه تحقیقاتی است. جالب است بدانید که بخش عمده بودجه موسسه، توسط دولت ایالت بایرن تامین می‌شود. همچنین کتابخانه موسسه Collegium Carolinum دارای منابع مهمی در حوزه‌های تاریخ و فرهنگ چک و اسلواکی است و کمک زیادی به محققان این حوزه‌ها می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه در اختیار علاقمندان قرار دهد:

http://www.collegium-carolinum.de/institut

کمیسیون مشترک مورخان آلمان، چک و اسلواکی

کمیسیون مشترک مورخان آلمان-چکسلواکی در سال ۱۹۹۰ با هدف بررسی تاریخ دو کشور شکل گرفت. با این وجود، از زمان جدایی جمهوری چک و اسلواکی، این کمیسیون نیز در سال ۱۹۹۳ به دو بخش کمیسیون آلمان-چک و آلمان- اسلواکی تبدیل شد. در حال‌حاضر، تمرکز مورخان این دو بخش بر تحولات قرن بیستم آلمان، چک و اسلواکی قرار دارد. اعضای این کمیسیون در راستای اهداف خود، همایش‌ها، کارگاه‌های آموزشی و میزگردهای تخصصی متعددی را برگزاری می‌کنند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد:

http://www.dt-ds-historikerkommission.de

فعالیت بنیاد هومبولت در اسلواکی

یکی از مهم‌ترین موسسات آلمانی که در حال‌حاضر در اسلواکی فعالیت دارد، بنیاد الکساندر فون هومبولت است. این بنیاد، از همکاری‌های علمی میان محققان و پژوهشگران برجسته دو کشورر حمایت می کند و با ارائه بورس‌های تحصیلی و تحقیقاتی به محققان برجسته اسلواکی، به آن‌ها فرصت می‌دهد تا دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت فوق‌دکترا را در یکی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی آلمان سپری کنند. علاوه بر این‌ها، بنیاد الکساندر فون هومبولت در اسلواکی بارها میزبان کنفرانس‌ها و نشست‌های علمی بین‌المللی بوده است. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.humboldt-foundation.de/

 تاسیس بنیاد کونراد آدناور در براتیسلاوا

از دیگر سازمان‌های مهم آلمانی که در حال‌حاضر در اسلواکی فعالیت دارد، می‌توان به بنیاد کونراد آدناور اشاره کرد. مسئولان این بنیاد پس از استقلال اسلواکی در سال ۱۹۹۳، دفتری در براتسیلاوا تاسیس کردند. این دفتر در حال‌حاضر در راستای آموزش سیاسی شهروندان دو کشور، تحکیم دموکراسی در اروپا، حمایت از حاکمیت قانون و رسانه‌های آزاد در اسلواکی، کمک به رفع چالش‌های اقتصادی این کشور و همچنین کمک به انسجام اتحادیه اروپا شکل گرفته است. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های بنیاد کونراد آدناور در براتسلاوا به دست آورید:

https://www.kas.de/de/web/slowakei/ueber-uns

 

 


١٦:٢٨ - 1399/10/15    /    شماره : ٧٦٢٩٢٠    /    تعداد نمایش : ١١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت