دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

تاثیر کرونا بر رویدادهای فرهنگی و هنری آلمان در سال ۲۰۲۰

شمارش معکوس برای پایان سال ۲۰۲۰ میلادی در حالی آغاز شده که افزایش بیماری کرونا در آلمان، بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری این کشور را دوباره به تعطیلی کشانده است. بر کسی پوشیده نیست که سال ۲۰۲۰ برای اهالی فرهنگ و هنر در آلمان و سایر نقاط جهان، فاجعه‌آمیز بود. سالی که با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و هنری در اقصی‌نقاط جهان آغاز شد و ادامه یافت.

در آلمان، موزه‌ها، سالن‌های نمایش، سینماها و گالری‌های هنری برای هفته‌ها و ماه‌ها تعطیل شدند و مشکلات مالی شدیدی برای اهالی فرهنگ و هنر این کشور به وجود آمد. هرچند سال ۲۰۲۰ به زودی به پایان می‌رسد، اما همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، شیوع دوباره بیماری کرونا در آلمان و بسیاری از کشورها، موجب شده است که مراکز فرهنگی و هنری دوباره تعطیل شوند. از این‌رو، شبکه رادیو و تلویزیون شمال آلمان، سلسله گزارش‌هایی درباره تعطیلی رویدادهای هنری و فرهنگی و شرایط هنرمندان آلمانی در سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است که در ادامه، ترجمه بخش‌هایی از آن‌ها را می‌خوانید:

تور مجازی به جای گردش در موزه‌ها و گالری‌ها

سال ۲۰۲۰ می‌توانست برای اهالی فرهنگ و هنر آلمان، سال پربرکتی باشد. بسیاری از موزه‌ها و گالری‌های آلمان برنامه‌های ویژه‌ای برای سال ۲۰۲۰ داشتند. حتی برخی موزه‌ها و گالری‌ها قرار بود، برنامه‌هایی برای آشنایی علاقمندان به سبک‌های هنری برگزار کنند. به‌طور مثال، گالری‌های پوتسدام و لایپزیگ، برنامه‌هایی برای معرفی سبک امپرسیونیسم و آثار مربوط به آن داشتند. در هامبورگ نیز قرار بود که به سبک هنری سورئالیسم پرداخته شود. برخی گالری‌ها و موزه‌ها نیز برنامه‌های متفاوتی نسبت به گذشته تدارک دیده بودند. با این وجود، شیوع بیماری کرونا در آلمان همه برنامه‌ها را بهم ریخت و کشور را به یکباره فلج کرد. دولت فدرال و دولت‌های ایالتی تصمیم گرفتند تا موزه‌ها، گالری‌های هنری و تمام پروژه‌های فرهنگی را تعطیل کنند. حتی پروژه‌های‌ مناقشه‌برانگیز و پرهزینه مجمع هومبولت و موزه هنر مدرن برلین نیز تعطیل شدند. اما رویدادهای هنری و فرهنگی نمی‌توانست برای مدت زمان‌طولانی تعطیل بماند. از این‌رو، مدیران موزه‌ها و گالری‌های هنری در آلمان تصمیم گرفتند تا تورهای مجازی را برای معرفی آثار خود به جهان برگزار کنند. آن‌ها حتی کارگاه‌های آموزشی و سیمنارهای علمی را نیز به صورت آنلاین برگزار کردند. هر چند این سیستم هیچ‌گاه نتوانست جایگزین کاملی برای بازدیدهای واقعی باشد، اما فرصت خوبی برای علاقمندان هنر و فرهنگ در سراسر جهان ایجاد کرد تا بدون پرداخت هزینه‌های سفر، از آثار مهم هنری آلمان بازدید کنند. بعدها در ماه سپتامبر، با پایان قرنطینه و محدودیت‌های مربوط به کرونا، در برخی از شهرها مانند برمن و هانوفر نمایشگاه‌های هنری دایر شد. جالب است بدانید که موضوع بسیاری از این نمایشگاه‌ها در ارتباط با کرونا و دوران قرنطینه بود. اما این وضع نیز ۸ هفته بیشتر دوام نیاورد. با شیوع دوباره کرونا در ماه نوامبر، دولت فدرال و دولت‌های ایالتی دوباره تصمیم گرفتند تا موزه‌ها و گالری‌ها را ببندند. این وضعیت باعث اعتراض بسیاری از مدیران موزه‌ها و گالری‌ها شد. آن‌ها معتقد بودند که گالری‌ها و موزه‌ها، محل تفریح و گردش نیستند و نباید در اولویت تعطیلی قرار بگیرند. اعتراضات هنوز هم ادامه دارد. حتی گفته می‌شود که برخی از مدیران گالری‌های هنری در آلمان مشغول لابی با نمایندگان پارلمان و مسئولان مربوطه هستند تا بتوانند قوانین مربوط به تعطیلی موزه‌ها و گالری‌ها را تغییر دهند.

سالن‌های تئاتر؛ قربانیان اصلی کرونا

بی‌شک سالن‌های تئاتر را باید قربانیان اصلی کرونا دانست. نگاهی به آمارهای مربوط به اکران تئاتر در آلمان در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که سالن‌های تئاتر به جز ماه‌های ابتدای سال جاری، در اکثر مواقع به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل بوده‌اند. البته در این بخش نیز، مسئولان تصمیم گرفتند به جای تعطیلی کامل تئاترها از اکران آنلاین استفاده کنند. با این وجود، فروش بلیط نمایش‌ها به صورت آنلاین به خوبی پیش نرفت و شرایط اقتصادی بازیگران و کارگردانان تئاتر آلمان با مشکل جدی مواجه شد. علاوه بر این، مدیران سالن‌های تئاتر نیز قادر به پرداخت هزینه‌های خود نبودند. کارین بیر، یکی از کارگردان تئاتر در آلمان در این باره می‌گوید:«تماشاگران دوست دارند، تئاتر را از نزدیک تماشا کنند. در واقع حضور تماشاگران در صحنه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تئاتر است. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که علاقمندان تئاتر از تماشای آنلاین نمایش‌ها استقبال کنند.»

‌هر چند، اهالی تئاتر در آلمان از ماه نوامبر و پایان مدت قرنطینه کار خود را دوباره آغاز کردند، اما نتوانستند به موفقیت دلخواه خود دست یابند. چرا که به فاصله چند هفته، دوباره قوانین محدودیت‌های مربوط به کرونا در ایالت‌های مختلف آلمان از سر گرفته و سالن‌های تئاتر نیز مانند گالری‌ها و موزه‌ها بسته شد.

فاجعه در صنعت فیلم

بحران کرونا برای صنعت فیلم آلمان نیز مشکلات متعددی را به وجود آورد. بحران کرونا نه‌تنها، ماه‌ها علاقمندان آلمانی را از تماشای فیلم در سالن‌های سینما محروم کرد، بلکه حتی پس از بازگشایی سالن‌های سینما نیز مشکلات به قوت خود باقی ماند. براساس قوانین جدیدی که در آن زمان وضع شد، همه تماشاگران در سینماها مجبور بودند فاصله یک‌ونیم متری با یکدیگر را رعایت کنند. در نتیجه مدیران سالن‌های سینما امکان فروش همه بلیط‌ها به تماشاگران را نداشتند. علاوه بر این، کسانی که برای تماشای فیلم وارد سالن‌های سینما می‌شوند، باید ماسک می‌گذاشتند که این عامل موجب شد، تعداد کمی از افراد برای تماشای فیلم‌ها به سینماها مراجعه کنند. علاوه بر این‌ها، بسیاری از جشنواره‌های فیلم در آلمان نیز به دلیل بحران کرونا به شکل حضوری برگزار نشدند. حتما می‌دانید که نیمه اول ماه مه هر سال، زمان برگزاری چهار جشنواره فیلم در شهرهای اوبرهاوزن، اشتوتگارت، ویسبادن و مونیخ است. این در حالی است که امسال، دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا با مشکل مواجه بودند. بحران کرونا امکان برگزاری هر جشنواره‌ای را غیرممکن کرده بود. با این وجود، دست‌اندرکاران جشنواره‌های فیلم در آلمان تلاش کردند تا مانع لغو کامل برنامه‌ها شوند. از این‌رو، آن‌ها از دنیای مجازی برای نمایش فیلم‌ها و آثار برگزیده استفاده کردند. حتی جشنواره برلیناله که قرار بود در فوریه سال ۲۰۲۱ برگزار شود، به دلیل شیوع دوباره بیماری کرونا در آلمان به ماه ژوئن منتقل شد. البته گفته می‌شود که در ماه مارس نیز، فیلم‌های راه‌یافته به مرحله رقابت‌های جشنواره به صورت آنلاین برای اهالی سینما و منتقدان به نمایش گذاشته می‌شوند.

لینک‌های گزارش‌:

 

https://www.ndr.de/kultur/kunst/Von-Lockdown-zu-Lockdown-Rueckblick-auf-das-Kunstjahr-2020,rueckblickkunst108.html

https://www.ndr.de/kultur/Hoehepunkte-trotz-Corona-Rueckblick-auf-Theaterjahr-2020,rueckblicktheater102.html

https://www.ndr.de/kultur/film/Kino-in-Corona-Zeit-Rueckblick-aufs-Katastrophen-Filmjahr,kinorueckblick108.html

 


١٦:٠٤ - 1399/10/15    /    شماره : ٧٦٢٩١٠    /    تعداد نمایش : ٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت