شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی اجمالی به تاریخ ۷۰ ساله بوندستاگ با تاکید بر اظهارات جنجالی نمایندگان حزب آلترناتیو برای آلمان

 

 

 

 

سپتامبر، ماه سرنوشت‌سازی در تاریخ پارلمان آلمان است. ۷۰ سال پیش، یعنی هفتم سپتامبر سال ۱۹۴۹ اولین جلسه پارلمان آلمان در شهر بن تشکیل شد. ۵۰ سال پس از آن نیز در همین ماه، پارلمان آلمان به محل جدید خود در برلین نقل مکان کرد. هر چند نمایندگان بوندستاگ، هدف از تشکیل این مجلس را بازگرداندن امنیت و نظم به جامعه عنوان کرده بودند، اما بعدها در سپتامبر سال ۲۰۱۷، یک حزب راستگرای افراطی( آلترناتیو برای آلمان) به پارلمان راه یافت و شرایط مجلس را تغییر داد. اظهارات اعضای این حزب در بوندستاگ علیه مهاجران و مسلمانان، جنجال‌ساز شد و به نوعی امنیت و نظم جامعه را نیز بر هم زد. سایت اسلامیک به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس پارلمان آلمان، نگاهی به تاریخ بوندستاگ و تاثیر حزب آلترناتیو به آلمان در تصمیم‌گیری‌های مجلس فعلی داشته است که در ادامه می‌خوانید:

اولین جلسه پارلمان آلمان در سال ۱۹۴۹ تشکیل شد. نمایندگان در این جلسه، یکدیگر را در یک سالن ورزشی ملاقات کردند که پیش‌ از برگزاری جلسه به سالن اجتماعات تغییر کاربری داده بود. در این جلسه که با نواختن اثری از بتهوون آغاز شد، پاول لوبه، یکی از اعضای قدیمی پارلمان به سخنرانی پرداخت. این اولین‌بار پس از فروپاشی رژیم نازی بود که پارلمان آلمان تشکیل جلسه می‌داد. لوبه در این سخنرانی از سایر اعضای پارلمان پرسید:« به نظر شما، ملت آلمان چه انتظاری از پارلمان جدید دارند؟» و سپس خودش پاسخ داد:« ایجاد دولتی پایدار، اقتصاد سالم، برپایی نظم و امنیت اجتماعی از وظایف پارلمان جدید است. باید رفاه و رونق را به مهین‌مان بازگردانیم. در عین حال ما تایید می‌کنیم که آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی متعهد است.»

تحقق این اهداف در سال ۱۹۴۹ بسیار بعید به نظر می‌رسید. با این وجود، به تدریج بسیاری از آنها مانند ایجاد دولتی پایدار، اقتصاد سالم و نظم اجتماعی به نتیجه رسید. این‌ها در حالی است که با قدرت گرفتن حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان بسیاری از این اهداف باز هم در معرض خطر قرار گرفتند. براساس اسناد موجود در بوندستاگ، نمایندگان از سال ۱۹۴۹، در حدود ۲۹هزار و ۱۰۴ ساعت درباره موضوعات مختلف به بحث پرداخته‌اند. هر چه موضوعات مهم‌تر بوده، بحث‌های شدید‌تری میان نمایندگان پارلمان فدرال در گرفته است. به طور مثال در فوریه سال ۱۹۵۲، نمایندگان بوندستاگ، حدود ۲۰ ساعت درباره مجوز حمل سلاح با یکدیگر به بحث پرداختند. همچنین نمایندگان پارلمان، ساعت‌های زیادی را بر سر قوانین مربوط به سقط جنین، تصمیم‌گیری درباره پذیرفتن برخی از قوانین بین‌المللی و همچنین پیمان اتحاد آلمان سپری کرده‌اند. پارلمان فدرال آلمان پس از ۵۰ سال در تاریخ هفتم سپتامبر سال ۱۹۹۹ از بن به برلین نقل مکان کرد. در اولین جلسه از این پارلمان، لوبه از نمایندگان خواست تا کارزارهای انتخابی را رها کنند و به مسائل مهم آلمان بپردازند. او تاکید کرد که نمایندگان باید کنار یکدیگر قرار گیرند و با بحث‌های اثربخش به رشد کشور کمک کنند. با این وجود، روند بحث‌ها از سپتامبر سال ۲۰۱۷ در پارلمان آلمان تغییر کرد. در سال ۲۰۱۷، ۷۰۹ نماینده به پارلمان فدرال راه یافتند تا مجلس کنونی آلمان، بیشترین شمار نمایندگان در تاریخ آلمان فدرال را داشته باشد. پارلمانی با چنین تعداد نماینده در کشورهای غربی دیده نمی‌شود. در عین حال، پس از ۷۰ سال یک حزب راستگرای افراطی نیز به مجلس سراسری آلمان راه یافت. حضور نمایندگان حزب آلترناتیو برای آلمان باعث شد تا به جای بحث‌های مفید، گفت‌وگو علیه مهاجران و مسلمانان در پارلمان آلمان در بگیرد و شکاف عمیقی در جامعه آلمان ایجاد شود. اظهارات جنجالی آلیس وایدل، رهبر حزب  افراطی آلترناتیو برای آلمان در پارلمان درباره برقع، دختران محجبه و مهاجران بسیاری را نسبت به آینده جامعه آلمان نگران کرد. بسیاری حتی بر  این باور بودند که نمایندگان این حزب با نادیده گرفتن تابوهای شکل گرفته جامعه آلمان در ضدیت با نازیسم، در تلاش هستند تا نیروهای افراطگرای راست را به سوی خود جذب کنند. نمایندگان حزب آلترناتیو برای آلمان حتی در ماه مه سال ۲۰۱۸ علیه آنگلا مرکل به دادگاه قانون اساسی شکایت کردند. یورگن براون، از اعضای برجسته حزب، در آن زمان سیاست گشایش مرزها را حکمرانی خودرایی و بی عدالتی نامید که با قانون اساسی آلمان همخوانی ندارد.  اشتفان براندنَر، مشاور حقوقی حزب نیز در آن زمان گفت:« هدف از شکایت، این است که دادگاه قانون اساسی تایید کند که به دلیل تصمیم مرکل (بازگشایی مرزهای آلمان برای مهاجران) در جامعه بی‌عدالتی حکمفرما شده است.»

در واقع اعضای این حزب مدعی شدند که دولت فدرال آلمان، سیاست‌های مربوط به مهاجرت را بدون تصمیم‌گیری و همکاری پارلمان پیش برده و حقوق این نهاد فدرال را نقض کرده است. علاوه بر این، اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان در این شکایت خواسته بودند که تصمیمات آنگلا مرکل در اوایل سپتامبر سال ۲۰۱۵ مبنی بر بازگذاشتن مرز آلمان برای پذیرش مهاجران بررسی شود. ولفگانگ شویبله‌، رئیس پارلمان آلمان در آن زمان اعلام کرد که برخوردها درباره مسائل اجتماعی در مجلس سراسری آلمان شدیدتر شده‌اند و همین امر چالش بزرگی برای نهادهای دمکراتیک به‌وجود آورده است. شویبله همچنین وجود ۷۰۹ نماینده از احزاب مختلف را دلیل ایجاد چنین فضایی در بوندستاگ دانست. هر چند او با سیاست‌های صدراعظم آلمان در مسئله پناهجویان موافق نبود، اما هیچ‌گاه از اظهارات جنجالی اعضای حزب آلترناتیو برای آلمان در پارلمان حمایت نکرد. پیش از این‌ها نیز سخنان جنجالی هربرت ونر، نماینده حزب سوسیال دموکرات در پارلمان همواره مشکل‌ساز بود. هربرت ونر سخنرانی پرخاشجو بود که بارها به دلیل سخنانش در بوندستاگ اخطار گرفت. با این حال، بسیاری از سیاستمداران آلمان معتقدند که هیچ‌گاه به اندازه امروز سخنان نفرت‌انگیز و نژادپرستانه از سوی نمایندگان بوندستاگ مطرح نشده است.  بریتا هازلمان، رئیس حزب سبزهای آلمان در بوندستاگ در این باره گفت:« بوندستاگ همواره محل بحث‌های داغ بوده، اما اکثر بحث‌ها در پارلمان کنونی، نژادپرستانه و خشونت‌آمیز است.»

با این اوصاف، پارلمان آلمان امسال وارد هفتادمین سالگرد شروع به کار خود شده است. احزاب زیادی در طول هفتاد سال گذشته، وارد پارلمان آلمان شده‌ یا از آن خارج شده‌اند. اما همان‌طور که گفته شد، ورود حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان به پارلمان این کشور، تغییرات زیادی را در بحث‌های آن ایجاد کرده است. برخورد اعضای این حزب با پناهجویان و مسلمانان بسیاری را نگران کرده است. برخی نیز امیدوارند که تعداد نمایندگان حزب افراطی آلترناتیو برای آلمان در دور جدید بوندستاگ کمتر باشد. به اعتقاد این گروه، در مجلس جدید نمایندگان همه احزاب باید تلاش کنند تا در آلمان وحدت ایجاد شود.

لینک خبر:

http://www.islamiq.de/2019/09/04/ein-parlament-im-erregungszustand-der-bundestag-wird-70/١٥:٣٣ - 1398/06/20    /    شماره : ٧٣٥٥٤١    /    تعداد نمایش : ١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Praktikum im Iran-Haus in Berlin

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت