شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

هشدار مقامات آلمانی درباره خشونت مهاجران مسلمان در جامعه

 

 

 

 

 

درحالی‌که مسلمانان در یکسال گذشته، بارها در جامعه آلمان مورد خشونت واقع شده‌اند، مقامات آلمانی در هفته‌های اخیر درباره خشونت مهاجران مسلمان در جامعه آلمان هشدار داده‌اند. در تازه‌ترین مورد، کریستینا شرودر، وزیر سابق امور خانواده، سالمندان، زنان و جوانان آلمان خواستار گفت‌وگو درباره خشونت جوانان مسلمان در این کشور شده است. او در یادداشتی در روزنامه ولت نوشته که اسلام و مسیحیت رویکرد متفاوتی به خشونت دارند. البته او همزمان درباره تعمیم خشونت به همه مسلمانان هشدار داده است.

او در این یادداشت، همچنین خواستار گفت‌وگوی شفاف درباره این واقعیت شده که خشونت مسلمانان بیشتر از شهروندان دیگر آلمان است. شرودر در این یادداشت همچنین تاکید کرده که این یک بیانیه درباره همه مهاجران نیست، بلکه یادداشتی است که براساس آمارهای منتشر شده، نوشته شده است. به گفته او همه مهاجران اهل ترویج خشونت در جامعه نیستند.

شرودر در این یادداشت، برخی از سنت‌های اسلامی را مشکل‌ساز خوانده است. او با اشاره به صحبت‌های نکلا کلک، منتقد اسلامی نوشته است که اعضای یک خانواده مسلمان گاهی با زور مجبور به اجرای برخی سنت‌های اسلامی می‌شوند. هر چند نمی‌توان چنین نظریه‌ای را به کل جامعه مسلمانان تعمیم داد، اما او معتقد است که این امر به ویژه در میان مهاجران مسلمان در آلمان بسیار دیده می‌شود.

به گفته شرودر بحث درباره خشونت مهاجران مسلمان از این نظر مهم و حیاتی است که می‌تواند جامعه آلمان را نسبت به تفاوت‌ها و تنوع  پیروان دین اسلام آگاه کند.

او البته در بخش دیگری از یادداشت خود به عصرروشنگری در کشورهای غربی اشاره کرده و نوشته است:« از طریق اصلاح و روشنگری بود که مسیحیت توانست با برداشت‌های غربی‌ها از دمکراسی و حاکمیت قانون مطابقت پیدا کند. برخلاف مسیحیت، اسلام چنین دوره‌ای را نداشته است.»

او در بخش دیگری به تفاوت‌های میان مسیحیت و اسلام اشاره کرده است:« من با این نظریه که اسلام و مسیحیت در برخورد با خشونت شبیه بهم هستند، مخالفم. از نظر من این دو دین در شرایط تاریخی متفاوتی ظهور کرده‌اند. تفاوت‌های زیادی میان حضرت عیسی(ع) و حضرت محمد(ص) وجود دارد.»

شرودر همچنین توضیح داده است که شرایط اجتماعی مانند آموزش همگانی و یا درآمد افراد نیز می‌تواند در گسترش یا کاهش خشونت در جامعه نقش داشته باشد. با این وجود از نگاه او نیز، دلایل مذهبی و فرهنگی نقش ویژه‌ای در پیدایش خشونت دارند.

هجمه علیه مهاجران مسلمان چند هفته است که در آلمان به راه افتاده است. چندی پیش نیز، یوآخیم هرمان، وزیر داخلی ایالت بایرن در پی حمله مرگبار به ایستگاه قطار فرانکفورت، مهاجران مسلمان را عامل خشونت در جامعه آلمان معرفی کرد. بوریس پالمر، شهردار توبینگن نیز در این راستا صحبت کرد.

این در حالی است که فردا آتمان، روزنامه‌نگار، در ستون همیشگی خود در اشپیگل، از این استدلالات انتقاد کرد. او نوشت:« اینکه جنایت‌کاران را براساس فرهنگ و یا ژنتیک طبقه‌بندی کنیم، کار مزخرفی است و هیچ پشتوانه علمی ندارد. به طور کلی، محرومیت‌های اجتماعی و نظام آموزشی نادرست باعث بروز چنین اتفاقاتی می‌شود.»

منبع:

https://www.pro-medienmagazin.de/gesellschaft/gesellschaft/2019/08/09/schroeder-ueber-gewalt-im-islam-sprechen/

 

 


١٧:٤٥ - 1398/06/01    /    شماره : ٧٣٤٦١٨    /    تعداد نمایش : ٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Praktikum im Iran-Haus in Berlin

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت