يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

نگرشی اجمالی به فعالیت‌های فرهنگی اتحادیه اروپا

 

 

 

 

 

سال‌هاست که سياست‌های فرهنگی اتحاديه اروپا با هدف شناخت و ارتقا درک بینا‌فرهنگی در کشورهای این اتحادیه وضع می‌شوند. سیاست‌هایی که به اعتقاد بسیاری نه‌تنها موجب تقویت هم‌گرایی در اروپا می‌شود، بلکه به گسترش ارزش‌های اروپایی در جهان نیز کمک می‌کند.

کمیسیون اروپا، کمیته فرهنگ و آموزش در پارلمان اروپا، بخش آموزش، جوانان و فرهنگ در شورای اتحادیه اروپا وآژانس اجرایی آموزش، صوتی تصویری و فرهنگی در کمیسیون اروپا از مهمترین نهادهایی هستند که در بخش فرهنگی اتحادیه حضور پررنگی دارند و در این راستا، برنامه‌ها و کمک‌هزینه‌هایی برای حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی در اروپا در نظر گرفته‌اند. مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی در اتحادیه اروپا که در حال اجراست عناوین ذیل را شامل می گردند:

 

  •  اراسموس موندس و اراسموس پلاس

برنامه اراسموس از معروف‌ترین برنامه‌های اتحادیه اروپا در حوزه فرهنگی است. این برنامه که به نام دِسیدِریوس اِراسموس، فیلسوف، ادیب و یکی از علمای مشهور هلند نام‌گذاری شده است، در سال ۱۹۸۷ تدوین شد. براساس طرح اولیه اراسموس، دانشگاه‌های اروپایی موظف بودند با اعطای بورسیه‌های تحصیلی، نیروهای جوان را از کشورهای مختلف اروپایی جذب کنند. این برنامه با استقبال زیادی مواجه شد و در سال اول توانست امکان تبادل ۳۲۴۴ دانشجوی اروپایی را فراهم کند. در سال ۲۰۰۶ نیز ۱۵۰ هزار دانشجو جذب این برنامه شدند. در همان سال برنامه‌ اراسموس موندوس نیز راه‌اندازی شد که کمی با برنامه اولیه اراسموس تفاوت داشت. در برنامه جدید علاوه بر تبادل دانشجویان اروپایی، وظیفه جذب نیروهای جوان از کشورهای غیراروپایی و آماده‌کردن زمینه تحصیل و کار آن‌ها در اروپا را نیز برعهده دارد. بدین ترتیب دانشجویان کشورهای مختلف که در مقطع کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر از آن در یکی از دانشگاه‌های اروپایی مشغول تحصیل هستند، می‌توانند برای بورسیه تحصیلی اراسموس موندس اقدام کنند. دانشجویان همچنین می‌توانند برای دریافت کمک هزینه زندگی در خارج از کشور نیز درخواست دهند. اراسموس پلاس نیز برنامه جدید کمیسیون اروپا است که با بودجه ۱۴.۷ بیلیون یورو و به مدت شش سال (در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰)  اجرا می‌شود. اراسموس پلاس نسبت به برنامه‌های قبلی شرایط ساده‌تری دارد و علاوه بر افراد، سازمان‌ها و دانشگاه‌ها نیز می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. اگر دوست دارید که اطلاعات بیشتری درباره این بورسیه‌‌ها به دست آورید به سایت‌های زیر مراجعه کنید:

http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/about_en

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/opportunities/individuals/students/erasmus-mundus-joint-master-degrees_en

 

  •  Eurydice

وقتی از برنامه اراسموس پلاس حرف می‌زنیم، باید به شبکه Eurydice نیز اشاره کنیم. این شبکه در واقع پایگاهی اینترنتی است که به عنوان زیرمجموعه برنامه اراسموس پلاس فعالیت می‌کند. بر روی این پایگاه اینترنتی می‌توان توضیحاتی درباره سیستم‌های آموزشی اروپا و نحوه کار آنها پیدا کرد. همچنین گزارش‌های مربوط به تفاوت‌های این سیستم‌های آموزشی، شاخص‌های آماری و اخبار و مقالات مربوط به حوزه آموزش در اتحادیه اروپا در این شبکه منتشر می‌شود. در واقع این پایگاه اینترنتی طیف وسیعی از اطلاعات آموزشی در اتحادیه اروپا را در برمی‌گیرد و از این جهت اهمیت زیادی دارد. اگر علاقمندید اطلاعات بیشتری درباره این شبکه به دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/

 

  • اروپای خلاق

اروپای خلاق از برنامه‌های مهم کمیسیون اروپا برای حمایت از حوزه‌های فرهنگی و سمعی و بصری است که در سال‌ ۲۰۱۴ آغاز شد و تا ۲۰۲۰ ادامه دارد.  این برنامه، با بودجه‌ای به مبلغ ۱.۴۶ بیلیون یورو از ده‌ها هزار هنرمند، متخصصان فرهنگی، صنایع صوتی و تصویری، سازمان‌های هنری، نشر، فیلم، تلویزیون، موسیقی، هنرهای بین رشته‌ای، میراث و صنعت بازی‌های رایانه‌ای پشتیبانی می‌کند. این برنامه همچنین به حفظ تنوع فرهنگی و زبانی در اروپا کمک می‌کند. بخش زیادی از بودجه برنامه اروپای خلاق به بخش رسانه و تولیدات بخش سمعی و بصری اختصاص داده می‌شود و بخش دیگری نیز به حوزه هنرهای تجسمی تعلق می‌گیرد. علاوه بر این، بودجه‌ای برای پروژه‌های جدید فرهنگی و برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است که به توسعه همکاری‌های بین‌المللی در بخش فرهنگی کمک می‌کنند. البته این‌ها تنها بخشی از برنامه اروپای خلاق است. در چند سال اخیر، مسئولان کمیسیون اروپا تصمیم گرفته‌اند که بسیاری از برنامه‌های فرهنگی را در یک مجموعه قرار دهند. بدین ترتیب پروژه‌‌هایی مانند پایتخت فرهنگی اروپا، روز میرات اروپایی و برنامه رسانه اروپا به عنوان زیرمجموعه اروپای خلاق در نظر گرفته شدند. همچنین تعدادی از جوایز اتحادیه اروپا مانند جایزه اتحادیه اروپا برای میراث فرهنگی، جایزه اتحادیه اروپا برای معماری معاصر، جایزه اتحادیه اروپا برای ادبیات و جایزه اروپایی مرز شکنِ نیز با حمایت برنامه اروپای خلاق اهدا می‌شوند. این جوایز با هدف حمایت از هنرمندان و متخصصان فرهنگی پایه‌ریزی شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروژه‌های سال ۲۰۱۹ می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe_en

 

  • برنامه رسانه اروپا

هر چند برنامه رسانه اروپا مدتی است که به عنوان زیرمجموعه برنامه اروپای خلاق فعالیت می‌کند اما این برنامه یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اتحادیه اروپا برای توسعه سینما در این قاره است. برنامه رسانه اروپا  از سال ۱۹۹۱ با هدف تقویت صنعت سینما و آثار سمعی و بصری اروپا تاسیس شد و سال‌هاست که کمیسیون اروپا بر روی آن نظارت دارد. این برنامه شرایط مناسبی برای فعالیت تولیدکنندگان فیلم، ناشران و توزیع‌کنندگان فراهم می‌کند. هدف این برنامه تنها کمک به تولید و ساخت فیلم‌ نیست، بلکه توزیع بهتر و نمایش گسترده فیلم‌ها در سینماهای مختلف اروپا نیز از خواسته‌های مسئولان فرهنگی قاره سبز است. برنامه رسانه از رویدادهای مختلف سینمایی از جمله جشنواره برلین، کن و همچنین نشست فیلم کارتون حمایت می‌کند. این برنامه همچنین فرصت‌های حرفه‌ای آکادمیک را برای علاقمندان به صنعت فیلم ایجاد می‌کند. دست‌اندرکاران این برنامه در سال ۲۰۱۶، جشنی برای بیست‌وپنج سال حمایت از صنعت فیلم اروپا گرفتند. از آن پس، این برنامه به عنوان زیرمجموعه برنامه اروپای خلاق قرار گرفت. در حال‌حاضر اولویت برنامه، ارائه طرح‌ها و پروژه‌های نوآورانه و مبتکرانه در حوزه تولید و توزیع فیلم‌ است. برای آشنایی بیشتر با این پروژه به سایت زیر مراجعه کنید:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/policies/media-programme

 

  • اروپا برای شهروندان

برنامه اروپا برای شهروندان با هدف نزدیک‌تر‌‌کردن شهروندان اروپا به سیاست‌های اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی شده است. این برنامه به شهروندان اروپایی کمک می‌کند که از وظایف شهروندی خود آگاه شوند و به شکل فعال در روند ادغام در اروپا، افزایش حس تعلق به این اتحادیه و هویت اروپایی مشارکت داشته باشند. این برنامه از پروژه‌هایی حمایت می‌کند که باعث افزایش آگاهی شهروندان از تاریخ مشترک، ارزش‌ها و اهدف کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شوند و شهروندان را به مشارکت دموکراتیک و مدنی در سطح اتحادیه تشویق می‌کنند. از طریق سایت زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره پروژه‌های سال آینده به‌دست آورید:

https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en


  • کتابخانه‌ دیجیتالی اروپا

کتابخانه دیجیتالی اروپا یا یوروپینا از پروژه‌های عظیم فرهنگی در اتحادیه‌ی اروپا است. در این کتابخانه‌ دیجیتالی میلیون‌ها کتاب، تابلوی نقاشی، عکس، موسیقی و فیلم به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار دارد. این کتابخانه با کمک ۳۰۰۰ موسسه از سراسر اروپا شکل گرفته است. در این کتابخانه می‌توان از آثار کتابخانه بریتانیا تا موزه لوور و همچنین آثار موزه‌های محلی اروپا را پیدا کرد. بدین ترتیب هر کاربری می‌تواند در عرض چند ثانیه، آثار برجسته‌ هنر و ادبیات اروپا را ببیند و اطلاعات مفیدی درباره‌اش به‌دست آورد. سایت زیر می‌تواند اطلاعات خوبی درباره این کتابخانه و محتوای آثار آن در اختیار مخاطبان قرار دهد:

https://www.europeana.eu/portal/en


  •  EUscreen

پروژه EUscreen  از دیگر فعالیت‌های فرهنگی اتحادیه اروپاست. این پروژه وب‌سایتی است که دسترسی رایگان به میراث تلویزیون اروپا را از طریق فیلم‌ها، مقالات و تصاویر آرشیوی فراهم می‌کند.  کلیپ‌‌هایی بر روی این سایت قرار دارند که منعکس‌کننده رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قرن بیستم و بیست‌ویکم هستند. در واقع این پروژه مرجع خوبی برای متخصصان و کارشناسان امور رسانه است و دسترسی افراد را به بایگانی فیلم‌ها، عکس‌ها و تصاویر آسان می‌کند. اگر دوست دارید که اطلاعات بیشتری درباره این پروژه کسب کنید، به سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.euscreen.eu/


  • ویکی جوانان

ویکی جوان، دانشنامه آنلاینی است که با موضوع سیاست‌های کشورهای اروپایی در حوزه جوانان منتشر می‌شود. این دانشنامه به صورت آنلاین اطلاعات جامعی از ساختارهای ملی، سیاست‌ها و اقدامات انجام شده برای جوان در کشورهای اروپایی ارائه می‌دهد. اتحادیه اروپا در حوزه جوانان بر روی مسائل مربوط به آموزش‌و‌پرورش، اشتغال و کارآفرینی، بهداشت و رفاه، فعالیت‌های داوطلبانه، جوانان و جهان، مشارکت اجتماعی و خلاقیت و فرهنگ کار می‌‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این دانشنامه در اختیار شما قرار دهد:

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/en/youthwiki


  •  داوطلبان کمک

از دیگر فعالیت‌های فرهنگی اتحادیه اروپا می‌توان به تاسیس گروه داوطلبان کمک اروپا اشاره کرد. این گروه فرصتی برای شهروندان اروپایی فراهم می‌کند تا بتوانند در پروژه‌های بشردوستانه به خصوص در کشورهای جهان سوم شرکت کنند. در این پروژه‌ها براساس نیاز، داوطلبان آموزش‌دیده برای کمک به مردم نیازمند اعزام می‌شوند. تا پایان سال ۲۰۱۷، بیش از ۲۰۰ داوطلب آموزش دیده به کشورهای مختلف اعزام شدند. در سال ۲۰۱۸ نیز برنامه داوطلبان کمک، بیشتر بر آموزش داوطلبان و اعزام آنها به مناطق خارج از اتحادیه اروپا متمرکز بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه کار این داوطلبان به سایت زیر مراجعه کنید:

https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteer_en


تهیه و تنظیم: بخش مطالعات فرهنگی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان

 

 

 


١٢:١٩ - 1397/09/15    /    شماره : ٧١٩٢٨٣    /    تعداد نمایش : ٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت