يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

فقدان منابع مالي؛ اسباب توقف پروژه تحصيلات امامان مساجد آلمان

 

 

 

 

 

حدود هشت سال پيش مركز الهيات اسلامي شهر اسنابروک (Osnabrück) برنامه اي را براي گذراندن دوره و تحصيلات امامان در آلمان به اجرا درآورد اما اين برنامه در ماه سپتامبر، به علت كمبود بودجه متوقف خواهد شد در حالیکه  حزب سبز ها و حزبFDP  مايل به حفظ آن هستند.

در حال حاضر در آلمان بيش از ٢٠٠٠ امام برای مساجد مسلمانان وجود دارد.اين تعداد فقط به مساجد وابسته هستند و زير نظر دولت فدرال آلمان كار نميكنند. علت اين موضوع ثبت نشدن شغلی با نام امام برای مساجد در این کشور است و اين رشته به عنوان يك حرفه در آلمان ثبت نشده و فاقد رسمیت به عنوان حرفه می باشد.

در واقع بسياري از امامان مساجد از کشورهای اسلامی جهت برگزاری نماز در مساجد و وعظ به آلمان فرستاده. البته در میان امامان هستند کسانیکه به صورت داوطلبانه مشغول به كار هستند و برای این کار حقوقي دريافت نميكنند. برخي نيز به صورت پاره وقت و عده اي نيز به صورت تمام وقت در مساجد بزرگ فعال می باشند. پروژه تحصيل براي امامان امسال در آلمان به پايان خواهد رسيد
دقيقاً ١٥٠ مرد و زن تحصيلات خود را در موسسه الهيات اسلامي اوسنابروك به اتمام رسانيده اند و هزينه هاي تحصيلات امامان تا کنون از اداره مهاجرت و پناهندگي آلمان بامف (BAMF) تامين شده است.

اين پروژه به واسطه مديريت پروفسور بولنت اوکار (Bülent Ucar) ٤١ ساله اجرايي می شد. اوکار  در جایی به این نکته اشاره می کند که "به عنوان راه حلی موقت می توان سمینارهایی خارج از دانشگاه برای ادامه تعلیمات برگزار کرد اما منابع مالی محدود قدرت اجرای چنین برنامه هایی را نیز از ما سلب می کند." هدف اولیه از ايجاد پروژه تحصیل امامان در آلمان از سوي احزابی چون FDP، AFD و سبز ها براي آموزش امامان، در اصل كنترل قدرت مساجد در آلمان و كمتر كردن رشد افراطي گري و در پی آن پیشگیری از حوادث نگران کننده در این کشور بوده است. اکنون براي ادامه اين پروژه حزب AFD  خواهان تامین بودجه از دولت هاي اسلامي ليبرال است.

 پیگیری این پروژه البته برای دولت فدرال امری کم اهمیت نیست زیرا به طور خاص براي نسلي كه در آلمان به دنيا آمده اند نياز به اماماني هست كه آشنايي كامل به كشور و زبان آلماني داشته باشند. برای این منظور است که بیورن فورسترلینگ (Björn Försterling)، یکی از متخصصان آموزش از حزب FDP،  بر اين باور است كه تحصيلات امامان در آلمان امری اجتناب ناپذیر و ضروري است به طوریکه حتی در قرارداد ائتلاف بين احزاب،تمایل به تحصیلات امام بیان شده و آمده است "امامانی که در سال ٢٠١٠ در این کشور به رسميت شناخته شده اند ميبايست به صورت پايه اي در دانشگاه اسنابروك به تحصيلات بپردازند."

رئوف سيلان محقق مذهبي و مربي ديني- اسلامي دانشگاه اسنابروك نیز حفظ این پروژه را گامی بزرگ در جهت ادغام جامعه مسلمان با جامعه آلمانی ميداند چراکه او معتقد اكثر اقامه كنندگان نماز در مساجد آلمان تسلط اندکی بر زبان آلماني دارند و تحصیلات دانشگاهی کمکی بزرگ برای محقق شدن این امر خواهد بود. تمامي مردم آلمان با نسل هاي مهاجر قديمي به خوبي آشنايي دارند. ترك هایی كه در ساليان دورتر به آلمان مهاجرت كرده اند و بسیاری از آنان ديگر يك آلماني به بشمار مي آيند بالاخص که در مواردی نیز با یک آلماني ازدواج كرده باشند اما زمانیکه فرزندان آنان به مدارس آلمانی ميروند و با مشكلي روبه رو ميشوند چرا برای یافتن پاسخ سوالات خود به سراغ امامان مساجد ترک زبان می روند؟ اين نشان ميدهد كه ادغام در نسل هاي گذشته به درستي اتفاق نیافتاده است.
به رغم این کاهش منابع و توقف تدریس پیوسته کماکان در دانشگاه اسنابروك وعظ، فرهنگ آلمانی، پیشگیری از افراط گرایی و روابط حقوقی جزء برنامه های آموزشی اصلی برای امامان آینده ی مساجد می باشند.

بخش مطالعات اجتماعی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان  

 

 


٢١:٢١ - 1397/09/13    /    شماره : ٧١٩١٧٤    /    تعداد نمایش : ٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت