يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

نشانه های تازه از قضاوت به گذشته: آرامگاه سربازان نازی و رویدادهای مرتبط به آن

 

 

 

 

 

در یکی از کلیساهای شهر اوفن هوزن که تنها 10 کیلومتر با یکی از بزرگترین اردوگاه های کار اجباری آلمان فاصله دارد آرامگاه سه سرباز نازی قرار دارد که گمان می رود جزء سربازانی بوده اند که اسیران یهودی را در راهپیمایی های مرگبار سال 1945 به سمت داخائو هدایت می کرده اند. به گفته برخی محققان این سه سرباز در 21 آپریل 1945 به دست نیروهای آمریکایی کشته شده اند. بر روی سنگ قبر این سربازان شعری نقش بسته است که در آن لفظ "قاتل بزدل" خطاب به نیروی های آمریکایی بکار برده شده است و در ادامه برای سربازان نازی عناوین و جملاتی همچون "نور ابدی" و "مرگ شیرین و شرافتمندانه برای سرزمین مادری" حک شده است.

تا چندی پیش سمبل نازی ها در مقابل نام آنان و سه کلاه فولادی بر صلیب بالای آرامگاه ها وجود داشت.

کارل فرلر (Karl Freller) مدیر بنیاد یادبودهای ایالت بایرن می گوید بسیار تکان دهنده است که این سه سرباز در راهپیمایی مرگ حضور داشته اند اما این حق هر شخصی ست که یک سنگ قبر با نام خود داشته باشد ولی در صورت وجود جملات تحریک آمیز منطقی است به آن انتقاداتی صورت پذیرد. باربارا مایسرتر که از سال 2014 کشیش کلیسای اوفن هوزن است نیز می گوید پس از مشاهده این سه آرامگاه بسیار خشمگین شدم، مگر می شود در گورستانی جنگ تحسین شده باشد. او می افزاید در ابتدا بسیار سخت بود که شورای کلیسا و شهردار را متقاعد کرد تا نماد نازی ها، آن ها متحمل جریمه خواهد نمود و در نهایت رضایت آنان را جهت برداشتن سه کلاه جنگی از قبور جلب نمود. البته که پس از دستور نهایی اسقف منطقه نورنبرگ تصمیم نهایی در این زمینه گرفته شد.

اولین اعتراض به نمادها و سمبل های موجود بر آرامگاه سه سرباز نازی در سال 2008 توسط یکی از معلمان محلی صورت گرفت اما زمانی که وی 6 سال بعد یعنی در سال 2014 مجدداً از این قبور دیدن می کند با بازسازی مجدد آن مواجه می شود به طوریکه شعر نقش بسته بر قبور کاملاً خوانا شده بود. بعدها مشخص شد برای بازسازی 2000 یورو هزینه صورت گرفته است که تحقیقات در مورد شخص پرداخت کننده به نتیجه نرسید و تنها کلیسا این اطمینان را به معترضین داد که هزینه ها از سوی کلیسا نبوده است.

در آلمان نام و نشان خاصی برای سربازان کشته شده نازی وجود ندارد. چراکه هر نشانه و علامتی که نشان از تعلق آنان به ارتش نازی باشد از قبور زدوده می شوند و چیزی که دیده می شود آرامگاه یک سرباز عادی است. ارتش آلمان مسئول بازسازی و تعویض صلیب های آرامگاههای سربازان آلمانی است و وظیفه دارد هر 10 سال یکبار صلیب ها را تعویض نماید. ارتش این کشور طی چندین دهه سعی داشته تمامی نمادهایی که از سوی سازمان های راست افراطی بر قبر سربازان نازی قرار داده می شود یا از سال ها پیش باقی مانده اند بزداید.

در آلمان همواره فشارهایی چه از سوی برخی احزاب و سازمان ها و چه از جانب مردم برای مبازره با راست گرایی افراطی و افکار نازی وجود دارد. اخیراً مؤسسه تاریخ معاصر آلمان (IfZ) در مونیخ، پژوهشی تحت عنوان «فرهنگ دموکراتیک و گذشته نازی»در زمینه میزان وجود برخی مقامات سابق نازی در جایگاه مقامات عالی بایرن انجام داده است. این پژوهش در اواسط سال 2013 و به پیشنهاد حزب سبزها جهت بررسی میزان حضور مقامات عالی رتبه نازی پس از سال 1945 در جایگاههای تصمیم گیری اعم از اعضای دولت های ایالتی، وزارت امور خارجه و دیگر وزارت خانه ها صورت گرفت و علت انتخاب بایرن به عنوان منطقه مناسب مطالعاتی، وجود قدرت اداری در این منطقه به عنوان تنها ایالت دارای قدرت تدریجی پس از جنگ عنوان شده است. برای انجام این پروژه هزینه ای برابر با 1.8 میلیون یور و برای مدت زمان 6 سال در نظر گرفته شده است.

این پروژه از دید بسیاری از مقامات آلمانی تحقیقی ارزشمند خوانده می شود به طوریکه لودویگ اشپنله وزیر علوم کشور در یک سخنرانی این پروژه را پژوهشی مهم برای تاریخ معاصر و منطقه باواریا دانسته است. چراکه برای اولین بار در این کشور یک پروژه تاریخی کلیه مسائل انسانی و کارکرد اقدامات دولت را از گذشته تا کنون از بوروکراسی در وزارتخانه ها تا سطوح اجرایی مورد توجه قرار می دهد.

محور اصلی این پژوهش بررسی میزان تداوم حضور نخبگان نازی در بایرن پس از جنگ و جمهوری فدرال نوپاست. اینکه کدامیک از کارکنان حکومت نازی پس از سال ۱۹۴۵ کماکان در ادارات کار می کرده اند و چندین مقام نزدیک به سوسیال های ملی در مقامات بلند پایه قرار گرفتند و چگونه کمتر تحت تعقیب قرار گرفته و در آغاز کار حکومت جدید کمک کننده بوده اند. بنابراین طی این پژوهش، تمامی مسیرهای شغلی و سیاست کارکنان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد، همینطور بررسی های اداری و نحوه بازیابی افراد در پست های خود موردتوجه قرار خواهند گرفت.

بر اساس تحقیقات اولیه مشخص شده است که بین60 تا 70 درصد مقامات ارشد وزارت کشور فدرال در اواخر سال 1945 در جایگاه خود باقی ماندند البته که به گفته آندریاس ویرشینگ مدیرIfZ در حال حاضر و بدون بررسی دقیق تمامی داده ها، نمیتوان به این ارقام با اطمینان استناد کرد.

به طور کلی از دیدگاه دولت فدرال کنونی، باید روشن شود که چگونه بازسازی دموکراتیک کشور بر این اساس می تواند در ادامه به طور کامل موفقیت آمیز باشد. انجام چنین پژوهشی نیاز به بررسی دقیق تمامی ارکان قدرت از بالاترین تا پایین ترین مقامات و همچنین بررسی ارتباطات آنان دارد.

این پروژه توسط کمیسیون کارشناسان و مورخان معاصر پشتیبانی می شود. علاوه بر این،IfZ همکاری نزدیکی با اداره کل بایگانی ایالت باواریا دارد.

بخش مطالعات اجتماعی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان


١٧:٤٧ - 1397/09/12    /    شماره : ٧١٩٠٧٣    /    تعداد نمایش : ٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت