يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

نظام پزشکی و خطاهای جبران ناپذیر آن بر بیماران در آلمان

 

 

چندی پیش یک پرستار آلمانی با خوراندن دوز نامناسب دارو به بیماران تحت نظر خود باعث مرگ 99 نفر از این بیماران شد. این پرستار به عنوان بدترین قاتل زنجیره ای در
  تاریخ آلمان پس از جنگ جهانی نامیده شده است. اما اینکه شرایط کاری کلینیک ها و بیمارستان ها به چه میزان در وقوع چنین حوادثی دخیل هستند از نظر رسانه ها دور مانده است.

"قاتل قرن"، "پرستار قاتل" و نام هایی از این دست برای نیلز هُگل اغلب تیتر اول روزنامه ها شده است چیزی که باعث جذب خواننده خواهد شد. مقالات مختلف در مورد شرایط کودکی قاتل و یا گمانه زنی ها در مورد دلایل ارتکاب جرم بسیار است اما سوالی که به ندرت مورد بحث قرار گرفته اینست که آیا شرایط کاری نیز با وقوع جرم مرتبط می باشد؟

دادستان عمومی اولدنبورگ  پس از شناسایی قاتل خواستار کنترل بیشتر و تضمین کیفیت کلینیک ها شده است. ایالت نیدرزاکسن در یک واکنش بسیار سریع قوانین بیمارستانی این ایالت را تغییر داده اند. این اصلاحیه به گونه ای تنظیم شده است تا نوعی اطلاع رسانی در مورد وضعیت داخلی بیمارستان را فراهم کند.  بنابر اصلاحیه جدید سیستمی با عنوان "سیستم گزارش خطا" ایجاد شده که بر اساس این سیستم پرستاران و کادر بیمارستان در صورت مشاهده خطا و یا مشکوک بودن به وقوع عملی مجرمانه از سوی همکاران، قادر خواهند بود به صورت فردی ناشناس مراتب را به مسئولین این امر گزارش نمایند.

مسئولین موظف به ارزیابی گزارش ها هستند. اگر یک پیام نشان دهنده خطر خاصی برای بیمار باشد، بیمارستان می باید به وزارت بهداشت اطلاع دهد.

در کلینیک دلمن هُرستر که یکی از دو کلینیک وقوع حادثه بوده است ازین پس بناست بعد از مرگ هر بیمار وضعیت وی نه تنها توسط پزشک کلینیک بلکه توسط پزشکی قانونی شهر نیز مورد بررسی قرار گیرد. با این حال پیتر هافمن، یکی از روسای انجمن پزشکان دموکراتیک می گوید ایجاد این سیستم ها قطعاً کمک کننده خواهد بود اما خطاهای انسانی همیشه وجود خواهند داشت. گفتگو و آگاهی در مورد وضعیت روانی همکاران راه حل بهتری خواهد بود. هُگل جنایات خود را از طریق یک سیستم متکی به سطح اعتماد بالا بین بیماران، پرستاران و پزشکان انجام داده است سیستمی که  به دلیل افزایش حجم کار رو به زوال است. در حرفه پزشکان اساساً فراتر از تصور است که یک همکار موجب آزار بیمار باشد. دلایلی که به افرادی مانند نیلزهگل اجازه می دهند مرتکب جنایات شوند احتمالا همیشه وجود دارند و کنترل فقط می تواند آن ها متوقف کند اما دلایل آنها را از بین نمی برد. اقدامات بالابردن کیفیت امنیت از وقوع جنایات جلوگیری نخواهد کرد. به طور خلاصه می توان گفت چاره کار اعتماد است نه کنترل. کادر بیمارستان می باید با حس اعتماد، به گفتگو با یکدیگر در مورد سختی کار، اختلافات و حتی مشکلات شخصی خود بپردازند.

طی سال های اخیر، کار در بیمارستان های آلمان به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در بیمارستان های آلمان اغلب زمان برای گفتگوی همکاران بسیار کم است آنان اغلب عجله دارند و یا به علت حجم کاری بالا برای صحبت کردن و یا گوش دادن به همکاران خسته هستند. تعداد افراد علاقمند برای حرفه هایی در زمینه پزشکی در این کشور کم است و آلمان معمولاً با فقدان نیروهای پرستار کارآمد و مجرب روبروست. البته که به طور متوسط تعدادی از پرستاران نیز پس از 7 سال به علت سختی کار و پرداختی کم شغل خود را رها می کنند.

در موقعیت هگل اما شرایط کاری بد بیمارستان ها احتمالاً نقشی جزئی در ارتکاب جرم ایفا کرده اند و بیشتر مشکلات روانی وی باعث وقوع این جنایت بوده است ولی با این حال یک روز کاری که طبق دستورالعمل های سختگیرانه اقتصادی تنظیم می شود، درگیری های درونی و روانی فرد را ارتقا می دهد. جایی که فضا و زمانی برای مکالمه در آن وجود ندارد، بیشترعادت به درون گرایی را در فرد ایجاد خواهد کرد.

در آلمان نیز خطاهای پزشکی رخ می دهد. در سال 2017 حدود 3337 خطا در سال گزارش شد که این به معنی بروز 9 خطا در روز می باشد. پس از اثبات خطای پزشکی بیمار می تواند گزارشی به دفتر بیمه نوشته و در صورت تائید در پی آن شکایتی تنظیم نماید. آمارها نشان میدهد بیشتر شکایات تنظیم شده از خطاهای پزشکی از شاخه های دندانپزشکی، متخصص زنان، مراقبت های بیمارستانی و اورتوپدی بوده است. "بنیاد حفاظت از بیمار آلمان" در سال 2017 اعلام کرده است که دولت فدرال خطاهای پزشکی را بسیار بیشتر از تعداد اعلام شده می داند. چراکه بسیاری از موارد خطا هرگز اعلام نمی شوند. طبق برآورد دولت فدرال تعداد خطاهای پزشکی در حقیقت چیزی حدود 100،000 خطا در سال است.  البته برخی خطاها اجتناب ناپذیرند اما آمار خطاهایی که هرگز نباید رخ دهند مانند جا گذاشتن ابزار در بدن بیمار حین عمل جراحی، تجویز اشتباه دارو و یا خطا در مراقبت های پس از عمل جراحی نیز کم نبوده اند. در این زمینه طی سال گذشته 120 مورد گزارش خطا اعلام شده است.

به گفته روزنامه اشپیگل 73 بیمارستان در آلمان از کیفیت کافی برخوردار نیستند. این ارزیابی شامل مجموع یازده شاخص به اصطلاح کیفی در سه حوزه مامایی، جراحی سرطان سینه و جراحی زنان است. این گزارش که توسط موسسه کیفیت و شفافیت در بهداشت و درمان (IQTIG) و زیر نظر کمیته مشترک فدرال (G-BA) از مجموع 1084 بیمارستان فعال در سه حوزه فوق جمع آوری شده است، همچنین شامل اطلاعاتی است که بر اساس محاسبات و همچنین نتایج مربوط به هر بیمارستان (پس از ارزیابی حرفه ای) کیفیت کافی یا ناکافی آن را اعلام کرده است.

هدف اصلی این ارزیابی ارتقاء کیفیتِ مراقبت های دارویی و پزشکی با برنامه ریزی دقیق و تامین مالی است. ایالت ها با توجه به نتایج ارزیابی می باید در صورت کمبود امکانات مراقبی با برنامه ریزی دقیق تر در جهت جبران کمبودها کوشا باشند. کمیته مشترک فدرال (G-BA) همچنان ارزیابی و تهیه گزارشات را ادامه می دهد تا مشاهده کند برنامه ریزی های جدید توسط مقامات دولتی-ایالتی مربوطه چگونه خواهد بود و آیا از طرف انجمن های ملی بیمه های اجتماعی و صندوق های بیمه درمانی پذیرفته و مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر؟ در صورت تکرار خطا و یا کمبود کیفیت، تعطیلی بیمارستان در دستور کار قرار خواهد گرفت اما مقامات همواره تلاش می کند با تامین مالی و افزایش بودجه مشکل بیمارستان را مرتفع نماید.

بخش مطالعات اجتماعی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان

 


١٧:٤٣ - 1397/09/12    /    شماره : ٧١٩٠٧٢    /    تعداد نمایش : ٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت