يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار “گزارش‌های بی‌طرفانه درباره اسلام” مناقشه‌برانگیز شد

 

 

 

 

 

گروه “داستان اسلام” سعی دارد تا گزارش‌های بی‌طرفانه‌ای درباره مسلمانان در آلمان ارائه دهد. برهمین اساس، چندی پیش مسئولان مدرسه روزنامه‌نگاری آلمان در مونیخ از این گروه دعوت کردند تا در سمیناری در زمینه تهیه گزارش‌های بی‌طرفانه شرکت کنند، اما این مسئله با اعتراض منتقدان اسلام مواجه شد.

سال‌هاست محققان مشهور حوزه مطالعات اسلامی هشدار می‌دهند که پوشش رسانه‌ای درباره اسلام به صورت یک طرفه و با تکیه برنکات منفی صورت می‌گیرد. انتشار اخبار یک‌طرفه از یک‌سو سبب افزایش خشم گروه‌های افراطی علیه مسلمانان می‌شود و از سوی دیگر خطر حملات علیه مسلمانان و نهادهای آنها را افزایش می‌دهد. چندی پیش مدرسه روزنامه‌نگاری آلمان برای مقابله با این پدیده، از گروه "داستان مسلمان" دعوت کرد تا در سمینار این مدرسه با عنوان "گزارش‌های بی‌طرفانه درباره اسلام چگونه باید باشد” شرکت کند. این گروه از ائتلاف روزنامه‌نگاران مسلمان و غیرمسلمان، طراحان و برنامه‌نویسان شکل گرفته است. به گفته اعضای گروه "داستان، شرکت‌کنندگان در پایان این سمینار درباره اینکه چطور منتقدان شناخته شده اسلام در بحث‌ها پیروز می‌شوند و با کمک رسانه‌ها نظرات خود را به اطلاع عموم مردم می‌رسانند، به بحث پرداختند. این در حالی است که پس از برگزاری سمینار، برخی از منتقدان اسلام مانند حامد عبدالصمد و احمد منصور در شبکه اجتماعی فیس‌بوک به سازمان‌دهندگان این سمینار و شرکت‌کنندگان در آن، درباره برگزاری چنین برنامه‌ای هشدار دادند. آنها همچنین ادعا کرده‌اند که این گروه، منتقدان اسلام را به دوقطبی کردن جامعه متهم کرده‌اند و گفته‌اند که منتقدان اسلام خطر حمله به امامان مساجد را افزایش می‌دهند. براساس گفته‌های مسئولان گروه “داستان مسلمان” منصور ادعا کرده است که انتقاد از اظهارات او به معنای محرومیت از حق آزادی بیان است. کنستانتین شرایبر نیز یکی دیگر از منتقدان اسلام است که در بیانیه فیس‌بوکی نامش دیده می‌شود. نام او زمانی به میان آمد که دانش‌آموزان درباره وظایف روزنامه‌نگاران در خصوص گروه‌های اقلیت با یکدیگر بحث می‌کردند.

پیشنهادی که رد شد

هاینریش لویش، رئیس مدرسه روزنامه‌نگاری درباره برنامه‌های این مدرسه می‌گوید:«کار روزانه در این مدرسه شامل شرکت در کلاس‌های عملی، سمینارها، کارگاه‌ها و همچنین جلسات بحث و گفت‌وگو است. دانش‌آموزان با سخنرانان و شخصیت‌های شناخته‌شده ملاقات می‌کنند. سوالاتشان را از آنان می‌پرسند، در شرایط مناسب جلسات بحث با مهمان برگزار می‌شود و گاهی حتی دانش‌آموزان به آنها انتقاد می‌کنند. بدین ترتیب می‌توانند با افراد مختلف، نگرش‌ها و اقدامات آنان آشنا شوند.»

منصور و شرکایش به مدرسه روزنامه‌نگاری پیشنهاد داده‌اند تا برای دانش‌آموزان مدرسه درباره گزارش‌های مربوط به مسلمانان صحبت کنند، اما مسئولان مدرسه این پیشنهاد را رد کرده‌اند. لویش در این‌باره می‌گوید:« ما با استقلال کامل درباره رویدادها و سخنرانان مراسم تصمیم‌گیری می‌کنیم و ترجیج می‌دهیم تا سخنرانان را بشناسیم.»

لویش به شرایبر پیشنهاد داده که در یک جلسه با یکدیگر صحبت کنند، اما شرایبر این پیشنهاد را قبول نکرده است. او به جای صحبت‌کردن با مسئولان مدرسه، با حامد عبدالصمد و احمد منصور همراه شده و در رسانه‌های اجتماعی بلوا به راه انداخته است. جولیا لی از گروه "داستان مسلمان" در این‌باره به سایت اسلامیک می‌گوید:«دوست داشتیم که ابتدا با ما تماس بگیرند. با این وجود، گروه ما برای صحبت با این گروه آماده است تا هرگونه سوء تفاهم از بین برود.»

در همین حال، انجمن "رسانه‌های جدید آلمانی" که برای توسعه و گسترش افکار مختلف و متنوع در رسانه‌ها مبارزه می‌کنند، با گروه “داستان مسلمان” و مدرسه روزنامه‌نگاری آلمان اعلام همبستگی کرده است.

منبع:

http://www.islamiq.de/2018/11/30/streit-um-seminar-ueber-faire-islamberichterstattung/

 

 


١٥:٥٣ - 1397/09/12    /    شماره : ٧١٩٠٦٦    /    تعداد نمایش : ٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت