شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

تاثیر دنیای دیجیتال بر زندگی مردم

 

 

 

 

 

تصور خیال انگیز یک آلمانی از کنترل  مردم توسط دولت ها

پلت فرم های دیجیتال و شبکه های گسترده ی ارتباطی که در ابتدا برای محقق شدن آرمان های بشری همچون دموکراسی، آزادی بیان و برابری ایجاد شده بودند امروزه به ابزاری جهت کنترل دقیق مردم از سوی دولت ها شده اند. تصمیم گیری های سیاسی دولت ها در بزنگاه ها همواره از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده اند. با شکل گیری شبکه های اجتماعی توازن تصمیم گیری های سیاسی در سالهای اخیر نسبت به دهه های گذشته بیش از پیش به سمت مردم کشیده شده است. امری که به وضوح پس از انتخابات اخیر ایالات متحده آشکار و تاثیر عمیقی و پیوسته ای را در مجموعه کشورهای اروپایی و امریکا نهاده است.

سرعت تبادل نظرها در این فضا، پراکندگی و موج شدید تنوع موضوعات باعث شده است که مسائلی چون آزادی نشریات، برابری حقوق افراد و آزادی بیان، که همانطور که پیش تر نیز بدان اشاره شد از جمله اهداف اولیه ایجاد این فضا بوده اند، کم کم در میان این حجم موضوعات و مسائل روز گم شده و کمتر مورد بحث مردم قرار گیرد. دنبال کنندگان صفحات اجتماعی و تولیدکنندگان محتوا همه و همه دست به دست یکدیگر داده و خود را به سمت زباله دان اطلاعات حرکت می دهند. اما این زباله دان برای دولت ها می تواند همانند گنجی پرسود استفاده شود.

موضوعات سیاسی در فضای اینترنت به طور مثال دور دوم انتخابات در فرانسه و تاثیر آن بر میزان آراء حزب AfD آلمان گویای زندگی در دنیایی یکپارچه است. در این گزارش به بررسی نگاه یک نویسنده به نام آندریاس آیشباخ که به تازگی رمانی با نام NSA در زمینه تاثیر دنیای دیجیتال بر زندگی مردم منتشر کرده است پرداخته می شود.

نویسنده این کتاب به شرح آغاز دیجیتالی شدن دنیا از قرن نوزدهم می پردازد. در آن زمان که کامپیوترها و تلفن ها در ابتدای مراحل توسعه و پیشرفت قرار داشته اند. نام رمان NSA برگرفته از لغت آلمانی Nationale Sicherheitsamt (دفتر امنیت ملی) می باشد. این رمان زمان داستان را در فضایی همچون حکومت هیتلر تصور می کند و در اصل به بررسی این موضوع می پردازند که اگر تکنولوژی پیشرفته امروز در اختیار دیکتاتور خطرناکی مانند هیتلر باشد چه عواقبی برای جوامع در پی خواهد داشت.

در این رمان فانتزی NSA یک آژانس اپراتوری در آلمان است که برای نظارت بر کل وقایع شبکه جهانی اینترنت تاسیس شده است. تصور هیتلر از قدرت اساساً عملکرد این نهاد را تغییر می دهد. این رمان استفاده نازی ها از تکنولوژی دیجیتال دنیای امروز را شرح می دهد. در این زمان برنامه نویسانی را متصور می شود که در اداره ها مشغول کدگذاری نامه های ارسالی می باشند. که با نشانه گذاری های مشخص به مقاصد مشخصی فرستاده می شوند. تمام اطلاعات مسیر حرکت نامه به واسطه GPS های تلفن های همراه افراد منتقل کننده نامه ثبت شده است حتی به آسانی می توان فهمید چه افرادی در کنار صندوق های پستی مشکوک بوده اند. سیستم NSDAP یک نوع فن آوری معرفی شده در این کتاب است است که از دید نویسنده کم کم و به تدریج هرگونه مقاوتی را از تجمع مردم می شکند و به عبارتی از بین می برد. تلویزیون ها و تلفن های همراه از طریق شبکه جهانی نظارت می شود به طوریکه حتی از طریق جریان برق می توان به اطلاعات کاربران پی برد. خریداران تمامی محصولات در آن زمان بدون مشکل پول نقد خود را به صندوق داران پرداخت می کنند چراکه دوربین هایی با تکنولوژی هوش مصنوعی پیشرفته و داشتن بانک اطلاعاتی دقیق از تمام افراد، می داند این پول از کجا آمده و از چه راهی بدست آمده است.

هدف از تمامی این امکانات توسط ناظران، برابری اجتماعی توصیف شده است در حالیکه در زمان مناسب این اطلاعات در تعیین جهت گیری های سیاسی، میزان کنترل و وضع قوانین تاثیرگذار خواهند شد به طور مثال هنگامیکه آلمانی ها در سال 1940 به هلند حمله کردند در ادارات آن کشور به آخرین مدارک سرشماری دست پیدا کردند. در آن زمان کسی فکر نمی کرد که ابراز گرایشات مذهبی افراد در سرشماری آن کشور چه تاوان سنگینی را به دنبال خواهد داشت چراکه بسیاری از یهودیان و یا افراد علاقمند به این مذهب طی مدارک آن سرشماری شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند و گفته می شود در سال های بعد بیش از ¾ یعنی به طور تفریبی 140 هزار یهودی که در هلند زندگی می کردند و یا حتی در دیگر کشورهای اروپایی می زیسته اند کشته شدند. حال تصور دسترسی به تکنولوژی های نوین امروز در اختیار چنین افرادی بسیار وحشت آور است.

امروزه با وجود شبکه های بزرگ اجتماعی مانند فیس بوک دیگر نیازی به سرشماری و ایجاد لیست نیست چراکه خود مردم براحتی تمام اطلاعات شخصی خود را از جمله گرایشات مذهبی و حتی گرایشات جنسی خود را به صورت یک امر عادی به اشتراک می گذارند. غافل از اینکه ممکن است زمانی این اطلاعات خطری برای امنیت افراد ایجاد کند. البته بسیاری از جوانان و شهروندان آلمانی با آگاهی از این موضوع از عضویت در صفحات اجتماعی اجتناب کرده و حتی از خرید گوشی های هوشمند امتناع می کنند. در برخی موارد دیده می شود که بسیاری از شهروندان آلمانی دوربین لپ تاپ و بلندگوی آن را نیز برای مراقبت از اطلاعات شخصی و امنیت خود مسدود می نمایند.

دولت ها همچنان نتوانسته اند سرویس های اطلاعاتی خود را تقویت کنند اما فن آوری دیجیتال براحتی هزینه های کنترل مردم را به شیوه های جدید و دور از خشونت کاهش داده است. امروزه پلیس و سازمان های اطلاعاتی قادر به دسترسی به اطلاعاتی هستند خود کاربران در اختیار عموم قرار داده اند. البته پلیس علاوه بر این اطلاعات نیز قادر خواهد بود به فعالیت های کاربران در فضای مجازی دسترسی داشته باشد چیزی که به هیچ وجه توسط افراد عادی قابل رویت نیست اما پلیس با استفاده از فن اوری های دیجیتال می تواند در مواردی حتی تعداد کلیک بر لینک های مختلف توسط فرد را نیز بررسی نماید. به همین دلیل با استفاده از داده های گسترده ارائه شده توسط عموم مردم دولت ها می دانند که تک تک افراد ساکن یک ساختمان چگونه زندگی کرده و یا حتی چه خط فکری دارند.

در این رمان مرکز ذخیره سازی اطلاعات NSA در ایالت یوتای آمریکا می باشد. که حافظه برآورد شده برای ذخیره اطلاعات مردم چیزی حدود یک میلیارد ترا بایت است. نه تنها کوه داده ها رشد میکند بلکه ابزارهای تحلیل نیز همزمان با آن به طور مداوم بهبود میابد.

ما نمی توانیم تصور کنیم که طی ده سال چه اطلاعات زیادی را در اختیار دولت ها قرار داده ایم. برخی از دولت های حال حاضر تبدیل به بهترین مشتریان شرکت های اروپایی تولید نرم افزار با گرایش هک و کنترل همه جانبه می باشند. رهبران دولت های اروپایی همواره در صدد اعمال محدودیت هایی برای دولت های خواهان تهیه این نرم افزارها هستند. اما با تمام این اوصاف این مردم هستند که تمام اطلاعات شخصی خود را در فیس بوک در اختیار همگان قرار می دهند. این امر حتی در کشور آلمان و دیگر کشورهای اروپایی که دسترسی دولت ها و سوء استفاده از این اطلاعات توسط آن ها همواره مورد نقد قرار گرفته و سالانه مقالات و کتاب های مختلفی در این زمینه به چاپ می رسند نیز به طور گسترده دیده می شود. در کشور چین دولت با جمع آوری اطلاعات کاربران و در دست داشتن اطلاعات شخصی آنها اقدام به اعمال قانون و جریمه نقدی می کند.

 

https://www.sueddeutsche.de

 

 


١٦:١٠ - 1397/08/15    /    شماره : ٧١٦٤١٧    /    تعداد نمایش : ٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 





جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت