شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

مسلمانان آلمان، اسلام آلمانی

 

 

 

 

 

سليمان ويلمز بنيان‌گذار سایت اسلاميشه تسايتونگ

مدتی است که جوامع اسلامی در آلمان درباره مفهوم “اسلام آلمانی” بحث می‌کنند. سوال آنان این است که آیا "اسلام آلمانی" می‌تواند وجود داشته باشد؟  این اولین‌بار است که چنین بحثی به شکل گسترده و براساس دیدگاه‌های مختلف در جامعه آلمان شکل گرفته است. صرف‌نظر از نحوه نگرش افراد به این موضوع، ما (مسلمانان آلمان) برای اولین بار است که به صورت عمومی درباره شرایط خودمان و اینکه چگونه می‌خواهیم در آینده با هم هماهنگ شویم، گفت‌وگو می‌کنیم. باوجود اینکه هنوز مشخص نیست که این بحث‌ها به نتیجه برسند، اما مسلمانان برای اولین‌بار، تناقضات، اختلافات، امیدها و تجربیات خود را در جامعه آلمان، مطرح می‌کنند. در این میان، یکی از مهم‌ترین وظایف مسلمانان آلمان این است که درباره آنچه هستند و آنچه می‌خواهند در آینده انجام دهند، تصمیم‌گیری کنند و زندگی خود را براساس آن پیش ببرند.

در چارچوب زندگی دینی مسلمانان و همچنین قوانین اسلامی، بومی‌سازی نه اتفاق جدیدی است و نه نامطلوب. اگر این مفهوم باعث شناخت سنت‌های آلمان می‌شود و با اصول دین ما در تضاد نیست، اشکال چندانی ندارد. با این حال، مشخص نیست که این مفهوم مورد نظر ما همان چیزی باشد که سیاستمداران آلمانی در مورد آن صحبت می کنند. از یک سو، سال‌هاست پروژه‌ای با عنوان "اصلاحات در اسلام" یا "اسلام لیبرال" در حال شکل‌گیری است و از حمایت رسانه‌ای و مادی خوبی برخوردار است. این پروژه قرار است تا جایگزینی برای "اسلام سیاسی" ارائه دهد، اما فعلا خودش در چارچوب سیستم سیاسی عمل می‌کند. در واقع براساس این پروژه، برای رویکرد مذهبی مسلمانان و فعالیت اجتماعی آنها، یک چارچوب سیاسی تعیین شده است. از سوی دیگر، به گفته مارکوس کربر، مدیر ارشد وزارت کشور آلمان در بخش‌هایی از گفتمان مسلمانان، نگرش دفاعی وجود دارد و این موضوع برخی را نگران می‌کند. در اینجا مسئله استدلال سیاسی و به طور مثال قرار گرفتن محافظه‌کاران در مقابل لیبرال‌ها نیست. بلکه ترس از وجود یک اقلیت است که در حال حاضر تحت فشار قرار دارد و در موضع دفاعی ایستاده است. ایده برگزاری کنفرانس جدید در واقع براساس بحث‌های سیاسی شکل گرفته که از گذشته درباره اسلام وجود داشته است و این به مسئله هویت در جامعه آلمان برمی‌گرد. متاسفانه، نه تنها به دلیل نقد فرهنگی اسلام، تضاد میان "آلمانی بودن" و "مسلمان بودن" به وجود می‌آید، بلکه این تضاد سبب شده که مسلمانان سال‌ها تجربه اسلام هراسی نیز داشته باشند.

 حدیث دوم اربعه امام نووی برای توضیح شرایط فعلی بسیار خوب است. این حدیث به جبرئیل نیز معروف است و در آن، پیامبر خدا (ص) درباره اسلام، ایمان و احسان توضیح می‌دهد. همچنین پیامبر اکرم(ص) در این حدیث توضیح می‌دهد که پنج رکن دین اسلام چیست و بدین ترتیب، این حدیث به طور ضمنی تعریفی از مسلمان بودن، ارائه می‌دهد. با این وجود، این شروطی که برای مسلمان شدن عنوان شده است، هیچ نشانه‌ای از هویت ملی ندارد. سه عنصر اسلام، ایمان و احسان نیز مستقل از زمان و مکان در نظر گرفته می‌شوند. در واقع بر اساس این حدیث، برای یک مسلمان عمل به اسلام، ایمان و احسان لازم است اما هویت ملی اهمیتی ندارد. از سوی دیگر اگر مسلمان بودن ما براساس فاکتورهای هویتی و یا قومی سنجیده شود، مشکلات زیادی در جامعه ایجاد می‌شود. ایده درستی نیست که دین را با مسائل ملی و  یا قومی متصل کنیم. در واقع عملکرد مسلمانان براساس وظایف دینی و اجتماعی که انجام می‌دهند، باید بررسی شود و در این میان ملیت هیچ مفهومی ندارد. برای مثال، من به ترکی یا آلمانی عبادت نمی‌کنم اما می‌توانم به شکلی غلط یا درست این اعمال را انجام دهم. با همه این‌ها، گفت‌وگوی مهمی در مورد آینده مسلمانان در آلمان آغاز شده است. برای این که در این بحث موفق باشیم، باید بدانیم هویت ما چیست، در کجا قرار داریم و می خواهیم به کجا برویم.

منبع:

https://www.islamische-zeitung.de/deutsche-muslime-deutscher-islam/

 


١٢:٤٣ - 1397/08/14    /    شماره : ٧١٥٣٤٦    /    تعداد نمایش : ٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت