پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

بازنشستگی در آلمان برنامه ریزی هدفمند برای کسب اعتماد نیروی کار و وفاداری اجتماعی اتباع

 

 

 

 

 

شکل‌گیری بیمه‌های تامین اجتماعی در آلمان طی قرن نوزدهم میلادی، نقطه عطفی برای رفاه اجتماعی در این کشور و سایر کشورهای اروپایی بود. در این میان، سال‌هاست که بیمه بازنشستگی نیز در آلمان وجود دارد و افراد شاغل با رسیدن به سن ۶۵ سال می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. هرچند بیمه‌ بازنشستگی طی سال‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده و امروزه با توجه به تغییرات جمعیت آلمان، این بیمه با چالش‌های زیادی مواجه است. با این حال، آلمان یکی از کشورهایی است که افراد مسن در آن از رفاه اجتماعی نسبتا خوبی برخوردارند.

 

شروعی تاریخی برای بیمه‌‌های تامین اجتماعی

جوامع مرکزی اروپا تا قرن نوزدهم میلادی هیچ ذهنیتی از مفهوم بازنشستگی نداشتند. اگر قدرت بدنی فرد به هر دلیلی کمتر می‌شد، کارفرمایان میزان کار او را هم کاهش می‌دادند. خروج کامل فرد از کار نیز به معنای کاهش منزلت خانوادگی و جایگاه اجتماعی او بود. به همین دلیل، تا اواسط قرن نوزدهم، کارگران مشاغل آزاد در مزارع و شرکت‌ها بیش از حد انتظار کار می‌کردند.

از اواسط قرن نوزدهم، دولت آلمان دستخوش تغییراتی شد و مسئولان جدید تصمیم گرفتند که قانون بازنشستگی و پرداخت حق بیمه بازنشستگی را در جامعه اجرا کنند. ثروت روبه رشد آلمان در آن دوره، حتی باعث ایجاد تغییراتی در حومه شهرهای مختلف شد، با این وجود، حقوق بازنشستگی در همه مناطق به شکل نقدی پرداخت نمی گشت، در اکثر موارد طرح‌های بازنشستگی خصوصی در قالب بیمه‌های زندگی، اوراق بهادار یا به شکل پس‌انداز وجود داشت که پرداخت حق بیمه آن برای اکثر مردم مشکل بود. با این وجود، تمام افراد به ویژه از طبقه کارگر، زمانی که پیر و مریض می‌شدند و بستگانی نداشتند، مجبور بودند از حداقل کمک موجود استفاده کنند.

به پیشنهاد بیسمارک، صدراعظم آلمان، پارلمان این کشور در سال ۱۸۸۱ قانونی تصویب کرد که به موجب آن، امنیت مالی کارگران در زمان تصادفات، بیماری، بیکاری و پیری تامین شود. این سرآغازی برای شکل‌گیری بیمه‌های تامین اجتماعی در آلمان شد و تا مدت‌ها الگوی سایر کشورها بود. بیمه‌های تامین اجتماعی از آن زمان تا امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است. چرا که نسبت جمعیت پیر به جوان در جامعه آلمان به دلیل نرخ پایین تولد بیشتر شد و میانگین امید به زندگی از اواخر دهه ۴۰ تا اوایل دهه ۸۰ میلادی تغییرات زیادی داشت. امروزه هر کسی که بازنشسته می‌شود، فرصت دارد، حداقل ۱۵ سال زندگی کند. در نتیجه سیستم زندگی در آلمان، نیاز به برنامه‌ریزی کاملا متفاوتی دارد.

چندی پیش اداره آمار آلمان گزارش داد که در پایان سال گذشته میلادی، ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از شهروندان آلمان، یعنی بیش از یک پنجم جمعیت این کشور، ۶۵ ساله یا مسن‌تر بوده‌اند. این آمارها بیانگر جمعیت زیاد سالمندان آلمان و همچنین افرادی است که بیمه بازنشستگی دریافت می‌کنند. آماری که برخی کارشناسان را نگران کرده است.

 

میزان بیمه

با توجه به قانون فعلی بازنشستگی در آلمان، ارزش بیمه دریافتی هر فردی که به صورت تمام وقت کار می‌کند، سالانه ۱.۷۹۳۷۵ درصد افرایش می‌یابد که این میزان در مدت زمان ۴۰ سال، به ۷۱.۷۵ درصد می‌رسد. بنابراین اگر فرد به صورت نیمه وقت کار کند، ارزش بیمه دریافتی فرد به دلیل نیمه ‌وقت بودن از ۱.۷۹۳۷۵ درصد کمتر می‌شود. علاوه بر این، تعداد سال‌هایی که فرد کار کرده بر روی میزان بیمه دریافتی تاثیر می‌گذارد. هر کارمند در جمهوری فدرال آلمان پس از ۴۰ سال و تقریبا در سن ۶۵ سالگی می‌تواند با کارش خداحافظی کند. در این شرایط اگر فردی بخواهد پیش از ۶۰ سالگی به دلیل معلولیت‌های ناشی از کار و یا بیماری‌های شغلی بازنشسته شود، شرایط ویژه‌ای برای او در نظر گرفته می‌شود و اگر کارمندی بدون معلولیت بخواهد قبل از سن ۶۵ سالگی بازنشسته شود، حقوق او به نسبت سال‌هایی که زودتر بازنشسته شده است، ۳.۶ درصد کاهش خواهد یافت.

امسال قانون بازنشستگی دست خوش تغییراتی شد و براساس قوانین جدید سن بازنشستگی به ۶۵ سال  و 7 ماه افزایش یافت. همچنین گفته می‌شود که در سال ۲۰۳۱، سن بازنشستگی استاندارد به ۶۷ سال می‌رسد.

پژوهش‌های موسسه تحقیقات اقتصادی آلمان نشان می‌دهد که حقوق بازنشستگی کفاف زندگی بسیاری از آلمانی‌ها را نمی‌دهد و آنان به صورت متوسط ۷۰۰ یورو کمتر از زمان کار خود درآمد دارند. براساس آمارهای منتشر شده، در پایان سال ۲۰۰۳ حدود ۵۸۷۰۰۰ نفر در سن ۶۵ سالگی در آلمان مشغول به کار بودند، این در حالی است که تا دسامبر ۲۰۱۷، این تعداد به ۱.۱ میلیون نفر رسید. در واقع این آمار در عرض ۱۵ سال، دو برابر شد.

 

حقوق بازنشستگی برای بازماندگان

حقوق بازنشستگی پس از مرگ افراد نیز به بازماندگان آنها تعلق می‌گیرد. حق بیمه، به بیوه (زن یا مرد) و فرزندان متوفی‌ پرداخت خواهد شد. بیوه‌ها در حدود ۶۰ درصد از حقوق بازنشستگی را دریافت می‌کنند، افرادی که پس از ۳۱ دسامبر ۱۹۶۱ متولد شده‌اند، تنها ۵۵ درصد از این حقوق را دریافت خواهند نمود. همچنین کودکانی که یکی از والدین خود را از دست داده‌اند، ۱۲ درصد از حقوق بازنشستگی والدینشان را دریافت می‌کنند و کودکانی که هردوی والدین خود را از دست داده‌اند، ۲۰ درصد از حقوق آنان را دریافت می‌کنند. افرادی که پدر یا مادر خود را از دست داده‌اند تا سن ۲۷ سالگی می‌توانند از حقوق بازنشستگی آنان استفاده کنند، هرچند پس از آن نیز اگر کاری نداشته باشند، امکان استفاده از حقوق پدر و مادر خود را دارند.

 البته حقوق در شرایطی به بازماندگانی پرداخت می‌شود که درآمد نداشته باشند. همچنین اگر ازدواج فرد متوفی یکسال پیش از مرگ او ثبت شود و یا پیش از سن ۶۵ سالگی به طلاق منجر شده باشد، هیچ حقوقی برای بیوه در نظر گرفته نمی‌شود.

 

زندگی بازنشستگان خارج از آلمان

 صندوق بیمه بازنشستگان آلمان، سال گذشته به ۱.۷۵ میلیون بازنشسته در خارج از کشور حقوق پرداخت کرده است، این مقدار شامل ۶.۸  درصد کل حقوق بازنشستگان در آلمان است. این آمار در سال ۲۰۰۰ بیش از ۱.۲ ‌میلیون نفر و در سال ۱۹۹۰ در حدود ۷۸۰ نفر بوده است. این آمار تا حدود زیادی مربوط به کارگران مهمانی است که در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی به‌خصوص از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، یونان، یوگسلاوی سابق و ترکیه وارد آلمان شدند. بسیاری از آنان اکنون بازنشسته شده‌اند و حقوق بازنشستگی آنان به حساب‌های بانکی‌شان در کشورهای خود واریز می‌شود.

علاوه بر این، بخش دیگری از حقوق‌‌های بازنشستگی که به حساب‌های خارج از کشور منتقل می‌شود، متعلق به آلمانی‌هایی است که خارج از آلمان زندگی می‌کنند. اکثر این بازنشستگان آلمانی در سوئيس، آمریکا و اتریش زندگی می‌کنند. در سال گذشته حقوق بازنشستگی  برای بیش از  ۲۶ هزار آلمانی در کشور سوییس واریز شده است. همچنین در حدود ۲۴ هزار و ۳۰۰ بازنشسته آلمانی در کشورهای آمریکا و اتریش حقوق خود را دریافت کرده‌اند.

بخش پژوهشهای اجتماعی رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان

منابع:

https://www.avgcard.de/grusskartenanlaesse-293/der-ruhestand-oder-die-pensionierung.html

http://www.beamtenpension.de/

https://www.focus.de/finanzen/altersvorsorge/zwei-klassen-gesellschaft-reiche-pensionaere-arme-rentner-so-ungerecht-ist-der-ruhestand-in-deutschland_id_7252901.html

https://www.deutsche-rentenversicherung.de/Allgemein/de/Inhalt/0_Home/meldungen/2018_10_08_auslandsrenten_gestiegen.html

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/zu-geringe-rente-millionen-menschen-fehlt-im-alter-geld-a-1227664.html

https://www.zeit.de/arbeit/2018-07/arbeit-alter-altersarmut-ruhestand-erwerbstaetigkeit/seite-2

 

 

 

 


٠٠:٥٣ - 1397/08/11    /    شماره : ٧١٥١٩٨    /    تعداد نمایش : ٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت