يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

چرا شرکت در انتخابات ایالتی برای مسلمانان اهمیت دارد؟

 

 

 

 

 

شهروندان آلمانی در ایالت هسن، چندی پیش پای صندوق‌های رای رفتند تا اعضای پارلمان این ایالت را انتخاب کنند. انتخاباتی که نتایج آن حکایت از افول قدرت جرایانهای دمکرات و رشد دو شاخه احزاب سبز و حزب راست گرای آلترناتیو برای آلمان را تبیین نمود. در این میان شورای مرکزی مسلمانان در هسن برای نخستین بار با راه‌اندازی کمپین «رای من شمارش می‌شود» از همه مسلمانان خواسته بود در انتخابات یاد شده شرکت کنند. کمپین یاد شده برای بالابردن آگاهی مسلمانان و افزایش مشارکت ایشان در تصمیمات سرنوشت سازی راه اندازی شد بود تا بتواند مانع از گسترش راست گرایی در حال ظهور در جامعه آلمان گردد. هم‌زمان، مسئولان این شورا، پروژه «قطب‌نمای ضدتبعیض» به آدرس http://wahlkompass-antidiskriminierung.de/hessen2018/ را برای ارزیابی ایده‌ها و نظرات احزاب آلمان فعال ساختند. در این پروژه نظرات نمایندگان احزاب شرکت‌کننده در انتخابات، درباره مسلمانان، زنان، رسانه‌ها، امنیت، مدارس و ...ثبت شده و همه نظرات و ارزیابی‌های مربوط به احزاب مختلف در سایت قطب‌نمای ضدتبعیض قابل مشاهده است.

چند عضو شورای مرکزی مسلمانان در هسن (ماربورگ و فرانکفورت) در پانل‌هایی تخصصی با نمایندگان احزاب سیاسی، درباره انتخابات آینده و رای گیری درباره اصلاح قانون اساسی هسن به گفت‌وگو پرداختند. علاوه بر این، شورای مرکزی مسلمانان در هسن از امامان تمام مساجد در این ایالت خواسته بود در خطبه‌های نماز جمعه درباره اهمیت مشارکت در انتخابات ایالتی صحبت کنند. رئیس شورای مرکزی مسلمانان در هسن، بر مسئولیت اجتماعی و دینی مسلمانان برای شرکت در انتخابات ایالتی تاکید کرد و گفت: «از یک سو، ما مسلمانان ساکن در ایالت هسن، مانند سایر شهروندان این ایالت باید در انتخابات ایالتی شرکت کنیم و از مسئولان بخواهیم که همه شهروندان در هسن فارغ از نژاد، مذهب و موقعیت اجتماعی، از فرصت‌های برابر برای زندگی برخوردار باشند، از سوی دیگر، مسلمانان به خاطر تعالیم اسلام موظفند که از رای و صدای خود برای مقابله با هرگونه بی‌عدالتی استفاده کنند. بدون شک این بی‌عدالتی شامل نژادپرستی، یهودی‌ستیزی و افراط‌گرایی می‌شود. بنابراین، من معتقدم که مسلمانان باید به احزاب دموکرات رای دهند. نگرش احزاب دموکرات به مسائل مختلف و همچنین افزایش روزافزون حملات نژادپرستانه علیه مسلمانان در ایالت هسن، از دلایل این انتخاب است.»

به گزارش سایت اسلام،‌ مسئولان این شورا در هسن از همه مسلمانان و افراد واجد شرایط رای دادن در این ایالت خواسته‌ بودند تا به نامزدهای احزاب دموکرات در پارلمان ایالتی رای دهند. سعید برکان، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در هسن، در این باره گفت: «داشتن حق رای، مسئله مهمی است. با این حال، حتی اگر در یک نظام لیبرال دموکراسی، محدودیت‌‌هایی برای رای دادن وجود داشته باشد، باز هم، همه افراد جامعه باید از رای خود برای گسترش دموکراسی استفاده کنند. در واقع رای آنها موضع‌گیری علیه پوپولیست‌های احزاب دست راستی و در برابر نفرت‌پراکنی است.» یکی از چالش های اصلی درون جوامع مسلمان آلمانی نحوه جهت گیری آنها در بدنه و ساختار سیاسی جامعه است که عنقریب 10 درصد آن را مسلمانان تشکیل می دهند. پرسش اساسی نزد مسلمانان هدایت بسته جمعیتی مسلمانان به یک جریان سیاسی خاص (دمکراتها) یا مشارکت در شکل فراکسیونی در سایر احزاب با گرایشهای سیاسی مختلف است. در حالت اول در صورت شکست جریان خاص (بعنوان مثال دمکراتها) شرایط جامعه مسلمان تابع بازی قدرت دمکراتیک، یعنی عدم تاثیر گذاری بر روند اجتماعی و سیاسی کشور شده و در شکل دوم، یعنی تفکیک و ایجاد تشکل های موازی، هیمنه و هویت اسلامی مجتمع با چالشی بنیادین روبرو خواهد شد. انتخابات هسن به معنای انتخاب نافرجامی برای گزینه اول قابل مداقه فراوان است.

 


١٦:٣٠ - 1397/08/10    /    شماره : ٧١٥١٩٢    /    تعداد نمایش : ٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت