يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی به فعالیت‌های فرهنگی وزارت امورخارجه آلمان

 

 

 

 

 

فرهنگ و ارتباطات دو عنصر اساسی در سیاست خارجی آلمان است که به صورت مستقیم بر ذهن و قلب انسان‌ها تاثیر می‌گذارد. بدین منظور مسئولان بخش فرهنگی وزارت امورخارجه آلمان تلاش می‌کنند تا مردم اقصی‌نقاط دنیا را با جامعه آلمان، فرهنگ و علوم این کشور آشنا کنند و امکان گفت‌وگو و تبادلات فرهنگی میان کشورها را فراهم سازند. آنها هویت آلمان و جامعه این کشور را به سایر کشورها معرفی می‌کنند، به شناخت ارزش‌های اروپایی و همچنین درک سیاست خارجه اتحادیه اروپا کمک می‌کنند و بدین ترتیب موقعیت آلمان را در میان سایر کشورهای جهان بهبود می‌بخشند.

مسئولان وزارت خارجه آلمان، برای رسیدن به این هدف، با ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی، اطلاعات و برگزاری گفت‌وگوها برای افراد علاقمند، شبکه‌‌های ارتباطی میان شهروندان کشورهای مختلف ایجاد می‌کنند. در واقع، این شبکه‌ها، مهمترین سرمایه سیاست‌های فرهنگی و ارتباطی این وزراتخانه هستند. این شبکه‌ها، باعث می‌شوند که بهترین ایده‌ها از سراسر جهان به سمت آلمان بیایند و همکاری‌های جدیدی در حوزه‌های مختلف، شکل بگیرند. این اتفاقات به نفع جامعه، اقتصاد و سیاست آلمان است و سهم قابل توجهی در زندگی نسل آینده این کشور دارد.

با توجه به تنوع وظایف، اهداف و چالش‌ها، گروه‌های زیادی در چارچوب سیاست فرهنگی و ارتباطی آلمان عمل می‌کنند. در این میان چند سازمان نقش مهمی در برنامه‌های وزارت امور خارجه و مأموریت‌های دیپلماتیک آن دارند:

 

  • موسسه گوته،
  • موسسه تبادلات آکادمیک آلمان،  
  • بنیاد الکساندر فون هومبولت آلمان،
  • ایفا،
  • دویچه‌وله،
  • موسسه باستان‌شناسی آلمان،
  • دفتر مرکزی برای مدارس خارج از کشور،

از جمله این سازمان‌ها هستند. علاوه بر این، انجمن‌ها و موسسات دیگری نیز وجود دارند که در پروژه‌های مختلف با وزارت امور خارجه فدرال همکاری می‌کنند.

از اقدامات فرهنگی وزارت امورخارجه آلمان می‌توان به برنامه حفاظت فرهنگی، پروژه حمایت و بازگشت دارایی‌های فرهنگی، پروژه افق فرهنگی، تبادلات علمی و دانشگاهی، همکاری با نمایندگان ادیان، توسعه آموزش زبان آلمانی، تقویت گفت‌وگوی بینافرهنگی با کشورهای اسلامی و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی در خارج از مرزهای آلمان اشاره کرد.

 

کمک به حفظ میراث فرهنگی سایر کشورها

یکی از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی وزارت خارجه آلمان، کمک به حفظ میراث فرهنگی سایر کشورها است. جمهوری فدرال آلمان از سال ۱۹۸۱ در راستای برنامه‌های فرهنگی خود، برنامه حفاظت از میراث فرهنگی را در سراسر جهان اجرا کرد. هدف از اجرای این پروژه، حفاظت از میراث فرهنگی در سراسر جهان است.این برنامه در حال حاضر به ابزاری موثر برای پیشبرد سیاست فرهنگی و آموزشی آلمان در خارج از این کشور تبدیل شده است. مسئولان وزارت امورخارجه آلمان از سال ۱۹۸۱ تا سال ۲۰۱۸، با بودجه‌ای در حدود ۸۰ میلیون یورو، ‌بیش از۲۸۶۰ پروژه در ۱۴۴ کشور انجام داده‌اند. از اقداماتی که در این پروژه انجام شده است، می‌توان به بازسازی و حفاظت از ساختمان‌ها یا اشیاء تاریخی، کمک به مرمت و نگهداری سایت‌های میراث جهانی، جمع‌آوری و مستند‌سازی سنت‌های شفاهی در حوزه‌های موسیقی و ادبیات، حفاظت و دیجیتال‌سازی اسناد مربوط به مجموعه‌های تاریخی، مستند‌سازی اطلاعات مربوط به میراث فرهنگی در معرض خطر، آموزش کارشناسان موزه و محققان حوزه‌های میراث فرهنگی، برگزاری نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌ها و همچنین تامین تجهیزات اشاره کرد. این برنامه در کشورهای رواندا، کنیا، کوبا، ویتنام، سوریه، لائوس، مالی، برزیل، نامیبیا، میانمار، بوسنی و هرزگوین، مراکش، افغانستان، کامبوج و ایران انجام شده است. ازمیان پروژه‌های حمایت شده در ایران می‌توان به بازسازی خانه سیستانی در بم اشاره کرد. همچنین چند سال پیش، کتاب "جهان فرهنگی" که درباره برنامه‌های وزارت امورخارجه آلمان برای حفظ میراث فرهنگی جهان است، در دسترس عموم قرار گرفت. این کتاب مراحل کار ۱۵ پروژه وزارت امورخارجه آلمان را نشان می‌دهد.

 

حمایت و بازگرداندن دارایی‌های فرهنگي

سال‌هاست، سرقت و قاچاقِ دارایی‌های فرهنگی در بسیاری از کشورها، میراث فرهنگی در این کشورها را به خطر انداخته است. در این شرایط، نه تنها آثار هنری و باستانی برای همیشه ناپدید می‌شوند، بلکه منابع مهم تاریخی و فرهنگی نیز از بین می‌روند. در حال حاضر حفاظت از میراث فرهنگی برای مسئولان بخش فرهنگی وزارت خارجه آلمان، به وظیفه‌ای مهم تبدیل شده است و آنها تلاش می‌کنند تا به حفظ دارایی‌های فرهنگی در جامعه جهانی کمک کنند. امروزه انتقال غیرقانونی اموال فرهنگی به سادگی قبل نیست. کنوانسیون حمایت از اموال فرهنگی به هنگام جنگ (۱۹۵۴ لاهه) و کنوانسیون ۱۹۷۰ ممنوعیت و جلوگیری از واردات، صادرات و انتقال غیر قانونی دارایی‌های فرهنگی، دو کنوانسیون یونسکو هستند که در این ارتباط اهمیت زیادی دارند. برای جمهوری فدرال، اجرای هر دو معاهده لازم‌الاجرا است. بدین ترتیب، این امکان وجود دارد که اشیاء فرهنگی غیرقانونی وارد شده به آلمان به کشور مبدا بازگردانده شوند. علاوه بر این، آلمان با تجارت غیرقانونی اموال فرهنگی مقابله می‌کند. از سال ۲۰۱۶،  واردات اموال فرهنگی بدون مجوز در آلمان امکان‌پذیز نیست: «هر فردی برای واردات اموال فرهنگی به آلمان، باید ثابت کند که کشور مبدأ مجوز اموال و آثار یاد شده را صادر کرده است.» دارایی‌های فرهنگی عراق و سوریه از نمونه‌های قابل توجه در این زمینه هستند. براساس مقررات اتحادیه اروپا،  ممنوعیت واردات، صادرات و تجارت اموال فرهنگی عراق از سال ۲۰۰۳ و سوریه از سال ۲۰۱۳ به اجرا گذاشته شده است. قانون ممنوعیت انتقال اموال فرهنگی سوریه در دسامبر ۲۰۱۳ بر اساس یک طرح از آلمان به مرحله اجرا درآمد.

از سوی دیگر، اصطلاح بازگرداندن دارایی‌های فرهنگي عمدتا درباره بازگرداندن اموال فرهنگی و تاریخی منحصر به ‌فرد در آلمان به‌کار می‌رود که در جریان جنگ جهانی دوم به سرقت رفته‌اند. بخشی از این دارایی‌های فرهنگی نیز برای محافظت در برابر بمباران در طول جنگ جهانی به خارج از مرز آلمان منتقل شده‌اند. از آغاز دهه ۹۰ میلادی، دولت آلمان در راستای اهداف خود، مذاکراتی را با مسئولان دولت‌های اوکراین، لهستان و روسیه انجام داد. موضوع بازگشت اموال فرهنگی به سرقت رفته آلمان در جریان جنگ جهانی دوم بستگی به روابط دو جانبه با کشورهای مربوطه دارد. قوانین مربوط به بازگشت اموال فرهنگی در کنوانسیون ۱۹۰۷ لاهه (ماده ۴۶ و ۵۶ ) و در کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه در مورد حفاظت از میراث فرهنگی در زمان جنگ، تدوین شده است. با این حال، هنوز بسیاری از دارایی‌های فرهنگی مهم آلمان در روسیه، لهستان، اوکراین، گرجستان و دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق وجود دارند.

 

پروژه افق فرهنگی

پروژه افق فرهنگی، یکی از پروژه‌های کمیسیون آلمانی یونسکو است که هزینه‌های آن توسط وزارت امور خارجه آلمان تامین می‌شود. در این پروژه، همه افراد ۱۸ تا ۲۶ سال می‌توانند برای انجام خدمات داوطلبانه فرهنگی و آموزشی در خارج از آلمان داوطلب شوند. آنها این امکان را دارند که در موسسات فرهنگی و آموزشی در سراسر جهان کار کنند. در واقع داوطلبان با خدمات خود در بیش از ۷۰ کشور به شکل‌گیری گفت‌وگو و درک متقابل کمک می‌کنند. متقاضیان برای حضور در این پروژه باید به صورت آنلاین اقدام کنند. تمام داوطلبان، از یک سال حمایت آموزشی و پشتیبانی مالی برخوردار هستند. متقاضیان از طریق کار داوطلبانه در کشورهای مختلف، تجربیات و آگاهی خود را درباره روابط بین‌المللی و شیوه‌های مختلف زندگی و کار گسترش می‌دهند. از سال ۲۰۰۹،  در حدود ۳۲۷۷ داوطلب در سراسر جهان در این پروژه شرکت کرده‌اند.

 

تبادلات علمي و دانشگاهي

تبادلات علمی و دانشگاهی، اعطای بورس تحصیلی و حمایت از محققان و دانشجویان، موضوعی است که برای بخش فرهنگی وزرات امورخارجه آلمان اهمیت زیادی دارد. در واقع بخش فرهنگی وزرات خارجه آلمان، با داشتن ابزارهای تبلیغاتی مختلف و همچنین بودجه‌ کافی، نقش مهمی در معرفی بخش علمی و دانشگاهی آلمان در سطح بین‌المللی ایفا می‌کند. این اقدام در راستای برنامه‌های دولت آلمان و در هماهنگی با سایر وزارتخانه‌های فدرال انجام می‌شود. از سوی دیگر، حمایت از دانش‌آموزان و محققان بین‌المللی برای اقامت در آلمان، از دیگر سیاست‌های بخش فرهنگی وزارت امورخارجه است. همکاری‌های دانشگاهی در سراسر جهان نیز از دیگر اقداماتی است که در بخش فرهنگی وزارت خارجه آلمان پیگیری می‌شود . البته وزارت امورخارجه آلمان این فعالیت‌ها را به تنهایی انجام نمی‌دهد، بلکه این کار را به سازمان‌هایی واگذار کرده است که با استفاده از بودجه دولت فدرال،‌کار تبادلات علمی و دانشگاهی را انجام می‌دهند. برای مثال، مرکز تبادلات آکادمیک آلمان و بنیاد الکساندر فون هومبولت، بورس تحصیلی، کمک هزینه سفر و سایر هزینه‌های متقاضیان بورسیه در آلمان را تامین می‌کنند. آنها برای این کار با نمایندگان دیپلماتیک آلمان همکاری می‌کنند و گاهی اوقات حتی در تامین مالی برخی از پروژه‌ها مانند بازسازی دانشگاه در افغانستان نیز مشارکت دارند. از سوی دیگر، توسعه همکاری‌های بین‌المللی، یک اصل ضروری برای آینده کشور پیشرفته‌ای مانند آلمان است. این کار با تبلیغات و حضور در نمایشگاه‌های متعدد کشورهای خارجی انجام می‌شود. دولت فدرال در اجرای پیمان بولونیا نیز بسیار فعال است: در حال حاضر هشتاد و پنج درصد رشته‌های مختلف در آلمان از کارشناسی ارشد پیوسته به کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته تغییر کرده‌اند. همچنین در راستای پیمان بولونیا، مشارکت مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی آلمان با نهادها و انجمن‌های سایر کشورها بیشتر شده است. سازمان دانشگاه‌های آلمان و فرانسه بر همین اساس تاسیس شده است. سازمانی که فرصت‌های زیادی برای همکاری میان ۱۵۰ دانشگاه در دو کشور ایجاد کرده است، علاوه بر این انجمن آلمان و فرانسه، سالی یکبار اطلاعات مفیدی درباره تحصیلات و آینده کاری در دو کشور ارائه می‌‌دهد. از سوی دیگر با تاسیس بنیاد علمی آلمان و لهستان، قدم مهمی برای همکاری با همسایه شرقی آلمان برداشته شده است.

 

همکاری با نمایندگان ادیان

از پاییز ۲۰۱۶، وزارت امور خارجه آلمان تلاش کرده است با همکاری جوامع مذهبی به گسترش ثبات و صلح در این کشور کمک کند. هدف مسئولان وزارت خارجه این است که درباره نقش مذاهب مختلف در ایجاد صلح اجتماعی صحبت شود و پیروان ادیان مختلف با سیاست خارجی آلمان آشنا شوند. در واقع وزارت خارجه آلمان نه تنها به دنبال تقویت روابط بین دولت‌ها است، بلکه سعی می‌کند تا روابط میان جوامع مدهبی را بهبود بخشد. بدین ترتیب، ‌در ماه می ۲۰۱۷ و ژوئن ۲۰۱۸، کنفرانس‌هایی در برلین با حضور نمایندگان ادیان مختلف و با هدف گسترش صلح برگزار شد. در سال ۲۰۱۷، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه وقت آلمان، میزبان نمایندگان ادیان جهانی بود. در این کنفرانس ۱۰۰ نماینده مذهبی از ۵۳ کشور به همراه ۴۰۰ مهمان آلمانی از کلیساها، جوامع مذهبی و دانشگاه‌ها در مورد موضوعات مذهبی، صلح، دین و سیاست به گفت‌وگو پرداختند. کنفرانس بعدی از تاریخ هجدهم تا بیستم ژوئن ۲۰۱۸ با دعوت هایکو ماس، وزیرخارجه جدید آلمان برگزار شد و حدود ۷۰ نماینده ادیان و مذاهب گوناگون جهانی در دوره جدید کنفرانس، درباره مسئولیت دین و مذهب در قبال صلح به بحث و تبادل نظر پرداختند. البته برگزاری کنفرانس، تنها راه وزارت امورخارجه آلمان برای ارتباط با نمایندگان ادیان نیست. کلیساهای آلمان سال‌هاست که با وزارت امورخارجه آلمان همکاری دارند. آنها با همکاری کلیساهای خارج از کشور که توسط دولت فدرال حمایت می‌شوند، فرهنگ آلمانی را در خارج از مرزهای این کشور گسترش می‌دهند. این کلیساها تصویر مثبتی از آلمان در خارج از کشور ایجاد می‌کنند و موجب پیوندی دائمی میان آلمان و کشور میزبان می‌‌شوند. در عرصه اجتماعی نیز آنها ارتباطات زیادی دارند.

 

 ارتقا زبان آلمانی در جهان

ارتقا زبان آلمانی در کشورهای مختلف جهان از اهداف مهم بخش فرهنگی و آموزشی وزارت خارجه آلمان است. ارتقاء زبان باعث تقویت گفت‌وگو، تبادل و همکاری میان مردم کشورها و فرهنگ‌های مختلف می‌شود. براساس آمارهای وزارت خارجه، آلمانی، زبان مادری ۱۰۰ میلیون نفر در اروپا است. علاوه بر این  ۱۵.۴ میلیون نفر در سراسر جهان آلمانی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می‌گیرند، همچنین ۲.۲۸ میلیون نفر از مردم لهستان در حال یادگیری زبان آلمانی هستند و این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی، بیشترین تعداد زبان‌آموزان آلمانی را دارد. مسئولان وزارت خارجه آلمان، کمپین‌های تبلیغاتی و برنامه‌های گسترده‌ای برای ترغیب جوانان خارجی به یادگیری زبان آلمانی دارند. در این راستا، المپیاد زبان آلمانی، به عنوان بزرگ‌ترین رقابت زبان در آلمان هر دوسال یک‌بار برگزار می‌شود. این مسابقه در معرفی کشور آلمان به عنوان مرکز تحصیلی و کاری نقش مهمی دارد. بررسی‌های اخیر در آلمان نشان داده است که علاقمندی به یادگیری زبان آلمانی در طی پنج سال گذشته در بسیاری از مناطق افزایش یافته است. زبان آلمانی، متقاضیان زیادی در آمریکای جنوبی و خاورمیانه دارد. آمارها نشان می‌دهد که در آسیا، تعداد زبان آموزان آلمانی از سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

 

مدارس خارج از کشور

گسترش فعالیت مدارس خارج از آلمان از مهمترین فعالیت‌های وزارت خارجه آلمان است.  این مدارس،‌ مکانی برای گفت‌وگوی بینافرهنگی هستند. هزینه‌های این نوع مدارس از وجوه دریافتی بابت ثبت‌نام و کمك‌های مالی (که به طور متوسط ۷۰ درصد بودجه این نوع مدارس را پوشش می‌دهد) تامین می‌شود. دفتر مرکزی برای مدارس خارج از کشور در حال حاضر از ۱۴۰ مدرسه در ۷۲ کشور حمایت می‌کند که آموزش حدود ۸۰ هزار دانش‌آموز در سراسر جهان را برعهده دارند. در میان این دانش‌آموزان، ۶۰ هزار نفر بدون پیشینه آلمانی حضور دارند. براساس آمارهای منتشرشده، در مجموع، دو هزار معلم آلمانی در این مدارس کار می‌کنند. همچنین ۶۹۰۱ معلم از کشورهای میزبان با این پروژه همکاری دارند. علاوه بر این، دفتر مرکزی برای مدارس خارج از کشور با ۱۱۰۰ مدرسه در سراسر جهان همکاری می‌کند که کلاس‌های دیپلم زبان آلمانی (DSD) را ارائه می‌دهند. در سال ۲۰۱۵ نزدیك به ۷۴ هزار نفر از سراسر جهان در امتحانات دیپلم زبان آلمانی شرکت کرده‌اند و نزدیک به ۱۴۵۰۰ دانش‌آموز در امتحانات تکمیلی دیپلم زبان حضور داشته‌اند. همچنین براساس آمارهای منتشر شده، حدود دو سوم از دانش‌‌آموزانی که در خارج از کشور زبان آلمانی می‌خوانند، اهل کشور میزبان هستند. بسیاری از این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به دانشگاه‌های آلمان می‌روند. برای اینکه شرایط بهتری برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شود، مسئولان دولت آلمان از سال ۲۰۰۱، از طریق موسسه تبادلات آکادمیک، بورسیه‌هایی را به دانشجویان برتر ارائه می‌دهند. این کمک هزینه‌ها در سال ۲۰۰۸ افزایش یافت و تعداد بورسیه‌ها دو برابر شد. به اعتقاد مسئولان وزارت خارجه آلمان، اعطای این بورسیه می‌تواند در جذب محققان و دانشجویان مستعد مثمرثمر باشد.

 

تقویت گفت‌وگوی بینافرهنگی با کشورهای اسلامی

رابطه میان جوامع غربی و کشورهای اسلامی اغلب با سوء تفاهم و عدم درک متقابل همراه بوده است. به همین دلیل مسئولان کشور آلمان سعی دارند تا فضایی برای گفت‌وگو با جهان اسلام ایجاد کنند. هدف از این گفت‌وگو، شکستن کلیشه‌ها، تصاویر دشمنی و توسعه ارتباطات میان آلمان و کشورهای اسلامی است. آلمان نخستین کشور غربی بود که در سال ۲۰۰۲ ، طرحی برای گفت‌وگو با جهان اسلام ایجاد کرد. ایجاد دفتری با عنوان کمیسیون گفتگوی بین فرهنگ‌ها حاصل آن دوران است. هاینریش کرافت در اداره امور خارجه آلمان، اعلام کرد که آمادگی دارد تا در تمام سطوح با کشورهای اسلامی تعامل داشته باشد و با  ارائه برنامه‌های متفاوت، موضوع گفت‌وگو با جهان اسلام را در برنامه ماموریت‌های دیپلماتیک آلمان قرار داد. مؤسسه گوته، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان و مؤسسه روابط خارجی از جمله مهمترین سازمان‌های فرهنگی و آموزشی هستند که به پروژه گفت‌وگوی بینافرهنگی آلمان با جهان اسلام کمک می‌کنند. از موضوعات مهم در گفت‌وگوی میان مسئولان آلمانی و جوامع اسلامی می‌توان به مدرسه، آموزش و پرورش و کار جوانان اشاره کرد. برای رسیدن به چنین اهدافی، درک زبان ملی کشورها اهمیت زیادی دارد. نخبگانی که تحصیلات خود را در کشور‌های خود به پایان رسانده‌اند، می‌توانند به صورت مستقیم در پروژه‌هایی که به زبان مادری آنها انجام می‌شوند، شرکت و به گسترش ارتباطات کمک کنند. در بسیاری از کشورها زنان و جوانان با زبان‌های غربی آشنایی ندارند. به همین دلیل کتاب‌ها و مجلات منتشر شده، کارگاه‌ها، جشنواره‌های فیلم، وبسایت قنطره و مرکز اطلاعات آلمان در قاهره به طور گسترده‌ای در جهت تبادلات فرهنگی از ترجمه‌های عربی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، گفت‌وگو با حدود چهار میلیون مسلمان که در آلمان زندگی می‌کنند به اندازه گفت‌وگو با کشورهای اسلامی اهمیت دارد. مسلمانان بخش قابل توجهی از جامعه آلمان هستند. از سپتامبر ۲۰۰۶، کنفرانس اسلام در آلمان، باعث گفت‌و‌گوی میان دولت فدرال، ایالت‌های آلمان، شهرداری‌ها و نمایندگان مسلمانان شده است. گفت‌وگوی فرهنگی با جهان اسلام به همزیستی صلح‌آمیز، احترام متقابل و همکاری مشترک برای آینده در جهان کمک می‌کند.  

 

برنامه‌های فرهنگی خارج از آلمان

برگزاری برنامه‌های فرهنگی مانند نمایشگاه‌ها، فستیوال‌های موسیقی، تئاتر، رقص، کتاب، ادبیات و فیلم در خارج از آلمان، به طور سنتی بخشی از فعالیت‌های وزارت خارجه آلمان است. این برنامه‌ها می‌توانند تصویری از کیفیت و تنوع هنری آلمان را به شهروندان سایر کشورها نشان دهند. موسسه گوته و موسسه روابط خارجی آلمان از جمله موسساتی هستند که در این پروژه با وزارت خارجه آلمان همکاری دارند. علاوه بر این، دولت فدرال به هنرمندان کشورهای مختلف از طریق موسسه تبادلات آکادمیک آلمان بورسیه می‌دهد. این بورسیه برای اقامت یکسال یا بیشتر در برلین به هنرمندان اعطا می‌شود.

 

بخش پژوهش رایزنی فرهنگی سفاررت ج اا در آلمان

منابع:

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aamt/auswdienst/abteilungen/kulturundkommunikation-node

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/themen/kulturdialog

 

 

 


١٤:٥٨ - 1397/08/09    /    شماره : ٧١٥١١٠    /    تعداد نمایش : ٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

Reise in den Iran

شرق شناسی

MenaLib

مرکز فردوسی

studie

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت