يکشنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٨ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نمایشگاه ایران آوانگارد در شهر دوسلدورف آلمان

 

 

 

 

 

نمایشگاه ایران آوانگارد حاصل ارائه بیش از 70 اثر از 50 هنرمند زن ایرانی در تاریخ 4/12/1396 به صورت همزمان در محل دو گالری شهر دوسلدورف با حضور شهردار شهر دوسلدورف و ایراد سخنرانی از ناحیه وی و رایزن فرهنگی آغاز به کار کرد.

شهردار دوسلدورف در ابتدای سخنرانی خود با اشاره به موقعیت ایران به عنوان کشوری کهن و دارای فرهنگی اصیل، تاریخی درخشان و تمدنی تأثیرگذار از جنبه‏ های هنری و فرهنگی به این موضوع پرداخت که «برای دوسلدورف افتخاری است تا بتواند هویت خود را به عنوان یکی از شهرهای فرهنگی آلمان با اجرای اینگونه از ابتکارات احراز نمایند». نامبرده همچنین اضافه داشت «توجه به هنر در سرزمین‏هایی متفاوت از اروپا این امکان را به ما می‏دهد تا بتوانیم زمینه‏های مشترک نگرش افرادی که با احساسی متفاوت از کلیت جامعه مسائل را مورد توجه قرار می‏دهند دریافته و با توجه به نوع نگاه ظریف هنرمندان، تصویر واقعی خود را از جوامع دیگر تصحیح نماییم. این نمایشگاه برای من از این جنبه نیز اسباب افتخار است که جلوه‏ای متفاوت از ایران را نمایندگی می‏کند. قریب به 50 هنرمند زن جوان متعلق به فرهنگ و جامعه ‏ای دیگر توانسته ‏اند آثاری را خلق کنند که امروز با نگاه به آنها می‏توانیم تحسین خود را در رابطه با تلاشی که آنها به عمل آورده ‏اند، بیان داریم. دوسلدورف شهری است با موقعیت کلیدی و فرهنگی، برگزارکننده نمایشگاه‏ های متفاوت و نشست‏ های متنوع و امروز این نمایشگاه اگرچه در قیاس با نمایشگاه‏ های بین‏ المللی شهر ما کوچک به نظر می‏رسد لکن با محتوایی متفاوت تصویری تازه را از کشوری بزرگ به نام ایران به نمایش می‏گذارد و به ما یادآور می‏شود که بایستی در تلاش خود برای شناخت بیشتر جامعه ایران که جمعیتی از ایرانیان را نیز امروز در دوسلدورف به عنوان شهروندان خود میزبانی می‏کنیم، به عمل آوریم». 

پس از  وی رایزن فرهنگی هم در نکاتی چنین اظهار داشت: مایلم از خود بپرسم که چرا اینجا حضور دارم؟ درواقع سه دلیل آشکار برای پذیرش دعوت و حضور در جمع شما و این فعالیت فرهنگی وجود داشت. نخستین دلیل آن بود که هنرمندان خالق این آثار زنان جوان ایرانی بودند که کوشیدند تصویری تازه اما دقیق توأم با نگاه به جزئیات و درک همه زوایای هویتی و فرهنگی خود را به معرض نمایش قرار دهند. زنان از ویژگی متفاوتی در قیاس با جامعه مردان برخوردارند. آنها با دقت می‏نگرند، به جزئیات توجه دارند و با درک خود و احساسات، هر پدیده را به نوعی در خلق آثاری تازه و بیانی متفاوت منتقل می‏نمایند. عامل دوم برای حضور در اینجا سفر به سرزمین رنگ‏ ها بود، نقاشی برای ما بازگشت به کودکی است ما از کودکی با رنگ ‏ها و نقاشی آشنا می‏شویم و نخستین نقاشی‏ های ما با استفاده از رنگ‏هایی متنوع و جذاب حاصل دوران کودکی ماست، گاهی در مسیر این هنر همچون خالقان آثاری که امروز مجموعه نقاشی‏ های آنها به نمایش درآمده است حرکت و فعالیت خود را دنبال می‏نماییم و گاهی مسیر زندگی ما را از رنگ‏ها به دور می‏کند و در امتداد جریان روندة هستی به زندگی وارد می‏شویم. سرنوشت دنیای مدرن متأسفانه گاه سبب می‏شود که زندگی برای ما دیگر آن تصویرهای جذاب و رنگین دوران کودکی را نداشته باشد و دنیا بعضاً با دو ویژگی سیاه و سفید خود را به ما ‏نمایاند. تلاش همه ما در مسیر زندگی در سال‏ های میانسالی و کهولت، حرکت در میان این دو فضاست و چندان غیرواقع نیست اگر بگوییم که مدرنیته سبب می‏شود ما گاهی از مواقع در یک دنیای خاکستری زندگی کنیم. بنابراین توجه نشان دادن به مسئله رنگ ‏ها و ایجاد ارتباط با خالقان این آثار به نوعی بازگشت ما است به همان جذابیت، شادی، نشاط، فعالیت و هیجانی که از کودکی به یادگار داریم. سومین عامل دلیل برای من جهت حضور در این نمایشگاه این نکته آشکار است. از شما آقای شهردار، از برگزارکنندگان ایرانی و آلمانی موسسه فرهنگی فرازین و گالری فرشته و از افرادی که با انگیزه وقت خود را نهاده ‏اند تا این آثار را مورد توجه قرار دهند و ستایش کنند، با حضور خود و همکارانم قدردانی نمایم. در حقیقت شما با این کار خود یک پیام روشن را به همه ما می‏دهید و آن چیزی نیست جز اینکه زبان شناخت مردم دیگر نباید صرفاً رسانه و تبلیغات باشد، بلکه ذات هنر از آن میزان ظرفیت برخوردار است که بتواند نماینده خوبی برای معرفی کشور یا فرهنگی باشد. آنگونه که جناب آقای شهردار دوسلدورف به دقت اشاره کردند اگر ما از زبان و پنجره هنر بخواهیم جامعه و فرهنگی را بشناسیم به درک و قضاوتی کاملاً متفاوت و متمایز نائل خواهیم شد و این همان چیزی است که در این نمایشگاه به عنوان پیامی تازه خود را نشان می‏دهد. اگر ما بتوانیم همین میزان تغییر در نگرش را دنبال کنیم به نظر می‏رسد با دنیایی تازه و بدور از خشونت و در تعامل و تفاهم جمعی زندگی تازه‏ای را آغاز خواهیم نمود».

 

 


١٣:١٠ - 1396/12/08    /    شماره : ٦٩٩٨٩٦    /    تعداد نمایش : ١٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
Der Islam & Deutschland

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

Instagram (Iran_Kultur)

biblio

iqna

Reise in den Iran

Islamic Scolar schools

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

Iran-wissen

Iran & Kultur/website

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت